poniedziałek, 22 kwietnia

Jak donosi donosi CNBC, były pracownik Apple, Weibao Wang, został oficjalnie oskarżony o kradzież tajemnic handlowych związanych z Apple Car i przekazanie ich do Chin.

W akcie oskarżenia udostępnionym przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Wang został oskarżony o sześć kradzieży tajemnic handlowych z tajemnego projektu Apple Car w latach 2016-2018.

Wang był członkiem zespołu ds. adnotacji podczas pracy w Apple, pracując nad algorytmami przyspieszającymi proces opisywania rzeczywistych obiektów. Ze względu na swoją rolę uzyskał „szeroki dostęp” do baz danych, które zawierały informacje dotyczące projektu. Informacje, do których miał dostęp, ograniczały się do zaledwie kilku tysięcy z ponad 135 000 dostępnych dla pełnoetatowych pracowników Apple.

Przed uzyskaniem dostępu do baz danych Apple Wang podpisał umowy o zachowaniu poufności i umowy dotyczące własności intelektualnej, a ponadto wziął udział w szkoleniu dotyczącym zachowania tajemnic, które obejmowało konsekwencje kradzieży danych. Niemniej jednak w 2016 roku pobrał „cały kod źródłowy autonomii” Apple i ukradł dodatkowe autonomiczne systemy i informacje o sprzęcie na krótko przed rezygnacją ze stanowiska w Apple w 2018 roku.

Odchodząc z firmy, Wang nie poinformował Apple, dokąd planuje się udać, ale okazało się, że przyjął stanowisko w amerykańskiej filii chińskiej firmy opracowującej technologię autonomicznej jazdy. Apple w maju 2018 roku przejrzał dzienniki dostępu do danych i odkrył, że Wang uzyskał dostęp do poufnych danych tuż przed swoim odejściem, czyli wtedy, gdy firma zaangażowała Departament Sprawiedliwości.

W czerwcu Departament Sprawiedliwości przeszukał rezydencję Wanga, odkrywając, że kupił on bilet lotniczy w jedną stronę z San Francisco w Kalifornii do Guangzhou w Chinach. Po tym, jak dotarł do Chin, odkryto zakres kradzieży. Wydano nakaz aresztowania Wanga, a w przypadku ekstradycji i skazania grozi mu do 60 lat więzienia.

Wang jest jednym z trzech pracowników Apple oskarżonych o próbę kradzieży informacji o Apple Car dla Chin. W zeszłym roku były pracownik Apple, Xiaolang Zhang, przyznał się do kradzieży tajemnic handlowych w ramach ugody. Zhang również próbował uciec z kraju, ale został złapany. Trzeci oskarżony pracownik, Jizhong Chen, nie przyznał się do winy.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx