piątek, 3 lutego

W ubiegłym roku Google wprowadził imponujący tryb aparatu Night Sight, funkcję oprogramowania, która pozwala użytkownikom robić szczegółowe zdjęcia w ciemnych warunkach za pomocą smartfonów Google Pixel. W tym roku nadeszła kolej Apple, a wraz z premierą iPhone’a 11, iPhone’a 11 Pro i iPhone’a 11 Pro Max firma zaprezentowała nową funkcję fotografowania w trybie nocnym, dostępną wyłącznie w ofercie flagowych smartfonów.

Podczas korzystania z aplikacji Aparat na dowolnym tegorocznym iPhonie firmy Apple nowa funkcja trybu nocnego włącza się automatycznie, gdy sceneria wewnątrz lub na zewnątrz jest na tyle ciemna, aby zapewnić odpowiednią jasność, dając naturalne kolory i redukując szumy. Krótko mówiąc, nowi użytkownicy iPhone’a powinni natychmiast zobaczyć poprawę podczas fotografowania w warunkach słabego oświetlenia, bez konieczności zmiany ustawień ekspozycji.

W fotografii ilość światła docierającego do czujnika aparatu mierzy się metodą luminancji „lux”, a tryb nocny Apple został zaprojektowany do pracy w środowiskach o natężeniu około 10 luksów. Dla porównania, poziom oświetlenia na zewnątrz w pogodny dzień wyniesie około 10 000 luksów, podczas gdy przestrzeń wewnętrzna z oknami tego samego dnia może osiągnąć około 1 000 – 2 000 luksów. W bardzo pochmurny dzień możemy mieć około 100 luksów, ale podczas zmierzchu i w słabo oświetlonym pomieszczeniu prawdopodobnie patrzymy na około 10-15 luksów. To właśnie wtedy powinien się włączyć tryb nocny jako opcja w interfejsie aparatu.

Gdy zasugerowany zostanie tryb nocny, ale nie jest on włączony, na boku podglądu pojawi się przycisk trybu nocnego, który wygląda jak półksiężyc. Jeśli uważacie, że scena skorzysta z trybu nocnego, po prostu dotknijcie przycisku – zmieni on kolor na żółty i wyświetli liczbę sekund naświetlenia. Jeśli luksów jest poniżej 10, tryb nocny automatycznie się włączy.

Po włączeniu trybu nocnego obok podglądu pojawi się suwak, który można pozostawić w sugerowanym czasie ekspozycji lub użyć go do ręcznego wyboru. W zależności od ilości luksów tryb nocny automatycznie symuluje długi czas ekspozycji wynoszący 1, 2 lub 3 sekundy, ale można go dostosować do dowolnej wartości do 10 sekund, ponownie w zależności od poziomu oświetlenia otoczenia.

Gdy będziecie gotowi do zrobienia zdjęcia, dotknijcie spustu migawki, trzymając telefon nieruchomo na tyle na ile to możliwe, ponieważ aparat symuluje długi czas naświetlania. Kiedy to zrobicie, powinniście zostać ze zdjęciem, które zostanie skutecznie rozjaśnione.

Jeśli nie chcecie włączać trybu nocnego podczas fotografowania w warunkach bardzo słabego oświetlenia, możecie go łatwo wyłączyć, dotykając żółtego przycisku trybu nocnego, gdy pojawia się u góry wizjera.

Podczas robienia zdjęć w trybie nocnym „z ręki” zwykle zobaczycie opóźnienie 1-3 sekund i możecie ręcznie wybrać opóźnienie do 10 sekund, ale umieszczając telefon na statywie możecie zobaczyć do 30 sekund dostępnych na pokrętle trybu nocnego.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx