sobota, 3 grudnia

iPod

W niedzielę, oryginalny iPod firmy Apple obchodził 15-lecie swojej premiery, która to odbyła się 23 października 2001 roku. Jego wprowadzenie przez byłego prezesa Apple, Steve’a Jobsa, poprzedzone było licznymi plotkami. Choć owiane tajemnicą, to większość ówczesnych doniesień wskazywało na nowe „przełomowe urządzenie cyfrowe” pochodzące od firmy. Nawet Apple zasugerował, że „nie będzie to Mac.”

Podczas oficjalnej prezentacji, Jobs mówił o Macu jako centralnym punkcie cyfrowego stylu życia klienta Apple, a nowe urządzenie iPod określił jako ultra-przenośny, dodatek muzyczny do tego stylu życia. IPod kosztujący wtedy 399 dolarów z 5 GB dyskiem twardym mógł pomieścić do 1000 utworów, działał 10 godzin na baterii, posiadał czarno-biały ekran LCD, wyposażony był w złącze FireWire, aby umożliwić połączenie między nim a iTunes na komputerze Mac i był wielkość talii kart.

Kilka osób, które były obecne podczas premiery iPoda wrócili wspomnieniami do urządzenia w miniony weekend, choć sam Apple milczał na ten temat. W rozmowie z Entertainment Weekly, Moby wspomina „jak to było magiczne” i zauważa, jak bardzo zmienił się z iPod oraz jego następca iPhone w ciągu 15 lat.

„To trochę niepokojące, gdy patrzę w przeszłość, ale przeszłość wciąż brzmi jak przyszłość” powiedział Moby. „Pamiętam, kiedy 2002 rok wydawał się niewyobrażalnie odległym czasem – naprawdę daleko. Teraz to jak odległa przeszłość”.

Technologia jest oczywiście idealnym przykładem takiem kapsuły czasu: „Pamiętasz te wielokolorowe laptopy clamshell, które wypuścił Apple? Teraz wydają się stare i niezgrabne, jak dziwna para adidasów. Ale w tym czasie, po prostu reprezentowały przyszłość. Tak samo było z iPodem.. w tym czasie był tak futurystyczny, a teraz wydaje mi się uroczą relikwią”.

IPod rozpoczął poszukiwania firmy Apple na stworzenie dodatku jaki muzyka wprowadza w życie swoich klientów poprzez znalezienie płynnej i łatwej drogi do piosenki, jako alternatywa do wielkości odtwarzacza CD i ogólnego zamieszania w tamtej chwili związanej z odtwarzaczami MP3. Dziś muzyka jest większą częścią Apple niż kiedykolwiek, Apple Music powoli rośnie w ilości abonentów, a iPhone zasadniczo stał się nowoczesną wersją oryginalnego iPoda 5GB sprzed piętnastu lat.

W 2016 roku, Apple wciąż produkuje i sprzedaje iPoda touch, iPoda nano i iPoda shuffle, ale trzy urządzenia od dawna są usunięte z głównego paska nawigacji na stronie internetowej i znajdują się w menu „Muzyka”. Trzy obecnie sprzedawane iPody niewiele przypominają wyglądem znany interfejs koła z oryginalnego urządzenia, który na początku był mechaniczny, a kolejnych generacjach dotykowy. Ostatnim iPodem z dotykowym kołem był iPod Classic wycofany przez firmę Apple w 2014 i oznaczony jako szósta generacja urządzenia.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx