poniedziałek, 4 marca

Jak podaje DigiTimes, modele iPhone 16 Pro skonfigurowane z 1 TB pamięci mogą charakteryzować się mniejszą szybkością odczytu i zapisu, co pozwoli obniżyć ich koszty.

Zmiana ta stanowi część potencjalnego planu przejścia Apple na pamięć flash NAND Quad-Level Cell (QLC) o większej gęstości w modelach iPhone’a o pojemności 1 TB, którą firma obecnie „aktywnie ocenia”. Apple korzysta obecnie z droższych pamięci NAND typu Triple-Level Cell (TLC).

Korzystanie z QLC NAND umożliwi Apple zmieszczenie większej ilości pamięci na mniejszej przestrzeni i dodatkowo w niższej cenie, ale wiąże się to z mniejszą szybkością odczytu i zapisu. QLC NAND może być również mniej trwała i niezawodna niż TLC NAND, co powoduje mniej efektywną obsługę ciągłych operacji zapisu. Apple mógłby oczywiście spróbować złagodzić te problemy za pomocą konkretnych optymalizacji.

Raport wspomina również, że zastosowanie pamięci QLC NAND może po raz pierwszy sprawić, że opłacalne zostanie wprowadzenie iPhone’ów z pamięcią masową do 2 TB.

Nowe modele iPhone’a z 128 GB, 256 GB i 512 GB pamięci najprawdopodobniej będą korzystać z TLC NAND w dającej się przewidzieć przyszłości. Chociaż TLC NAND jest nadal szeroko rozpowszechniona w branży, oczekuje się, że QLC NAND będzie stanowić około 20% wszystkich dostaw NAND w okresie od drugiej połowy 2023 r. do pierwszej połowy 2024 roku, co sugeruje, że jej wykorzystanie rośnie pomimo jej wad.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx