wtorek, 18 czerwca

Wygląda na to, że iOS 12 będzie umożliwiał dodanie drugiej twarzy do funkcji Face ID, umożliwiając tym samym drugiej osobie odblokowanie telefonu iPhone X bez wprowadzania hasła. 

W momencie wprowadzenia iPhone’a X we wrześniu ubiegłego roku, system uwierzytelniania Face ID firmy Apple został ograniczony do rozpoznawania twarzy pojedynczej osoby w celu odblokowania iPhone’a X. Choć iOS został rzekomo zaprojektowany jako system operacyjny dla jednego użytkownika, to ograniczenie to frustrowało niektórych użytkowników, którzy chcieli umożliwić partnerowi lub innemu członkowi rodziny wygodne odblokowanie telefonu w celu jego udostępniania.

Jest to możliwe w starym systemie zabezpieczenie przez Touch ID, który funkcjonuje od prawie pół dekady, ponieważ Touch ID pozwala na odblokowanie iPhone’a nawet pięcioma odciskami palców – dzięki temu łatwo jest zezwolić na odcisk palca partnera na iPhonie.

W systemie iOS 12, w ustawianiach w Face ID pojawia się opcja „skonfiguruj inny wygląd” pozwalająca właścicielom iPhone’a X na dodanie innej twarzy do Face ID. Oznacza to, że dwie osoby mogą odblokować iPhone X, co może ułatwić użytkownikom udostępnianie urządzeń.

Ta funkcja nie wydaje się być jednak przeznaczona do tego celu. W ustawieniach iOS> Face ID i kod opcja „skonfiguruj inny wygląd” jest opisana w następujący sposób:

Face ID nie tylko stale uczy się Twojego wyglądu, ale może także rozpoznawać zupełnie inny wygląd Twojej twarzy

Jest prawdopodobne, że wygląd alternatywny jest przeznaczony dla osób, które mają trudności z identyfikacją twarzy ze względu na bardzo znaczące zmiany w swoim codziennym wyglądzie spowodowane zmianami w postaci np. różnych okularów czy czapek – ale na szczęśliwy zbieg okoliczności, wspiera również drugą osobę.

Należy pamiętać, że jeśli Face ID zostanie zresetowany na jeden „Wygląd”, zresetuje to także drugi, co oznacza, że obaj użytkownicy będą musieli zacząć kalibrację Face ID od zera.

Jestem ciekawy do czego ostatecznie służyć ma według Apple ta funkcja i czy rzeczywiście pojawi się w wersji finalnej tej jesieni, jeśli Apple zorientuje się, że jest wykorzystywana nieco inaczej od przeznaczenia.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx