czwartek, 11 sierpnia

Aktualizacja iOS 11.4, która jest obecnie w wersji beta, obejmuje tryb ograniczonego dostępu USB, który wprowadza ograniczony dostęp do portu Lightning na urządzeniach z systemem iOS, jeśli telefon nie został odblokowany przez tydzień. 

Tryb ograniczonego dostępu USB został odkryty dziś rano przez Elcomsoft, który po przetestowaniu potwierdził, że funkcja ta rzeczywiście została dodana. Z testów Elcomsoft, po tym, jak iPhone lub iPad został zaktualizowany do iOS 11.4, jeśli nie został odblokowany lub podłączony do sparowanego komputera w ciągu ostatnich 7 dni przy użyciu hasła, port Lightning jest bezużyteczny do dostępu do danych i jest ograniczony do ładowania.

Ale czemu to wszystko ma służyć? Wydaje się, że ograniczenie czasowe do portu Lightning ma służyć lepszemu zabezpieczeniu przez urządzeniami, które są w stanie złamać kod zabezpieczenia iPhone’a, o których pisaliśmy tutaj. W ten sposób organy ścigania i osoby które będą chciały dostać się do wnętrza naszego urządzenia będą miały tydzień od chwili ostatniego odblokowania, aby spróbować uzyskać do niego dostęp za pomocą narzędzi odblokowujących, takich jak GrayKey, który wykorzystuje port Lightning, aby zainstalować oprogramowanie do złamania kodu dostępu urządzenia iOS.

Tryb ograniczonego dostępu USB nie zapobiegnie używaniu narzędzi takich jak GrayKey na iPhonie, ale znacznie ogranicza czas potrzebny organom ścigania na wejście do urządzenia.

W dokumentacji deweloperskiej Apple twierdzi, że nowy tryb ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa iPhone’ów i iPadów: „Aby zwiększyć bezpieczeństwo, ab zablokowane urządzenie iOS mogło komunikować się z akcesoriami USB, należy podłączyć akcesorium poprzez złącze Lightning gdy jest odblokowane – lub wprowadzić hasło urządzenia podczas połączenia – przynajmniej raz w tygodniu. „

Oczywiście kwestią dyskusyjną pozostaje fakt, kogo i przed kim tak naprawdę chronimy. Jeśli urządzenie ma być przykładowo dowodem w ważnej sprawie, to utrudnienia w dostępie do niego może być dla organów ścigania problemem nie do przeskoczenia i jednocześnie utrudnić proces chroniąc winnego. To jednak temat na osobną dyskusję.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx