czwartek, 23 maja

Intel ogłosił wprowadzenie na rynek linii 13. generacji procesorów, w której pojawia się flagowy Intel Core i9-13980HX, 24-rdzeniowy układ do laptopów 5,6 GHz, który według Intela jest „najszybszym na świecie procesorem mobilnym” pod względem szybkości zegara.

Apple przestał korzystać z chipów Intela w swoich komputerach Mac, z wyjątkiem Maca mini i jeszcze niezaktualizowanego Maca Pro z chipami Intel Xeon, ale Intel pozostaje wciąż bezpośrednim konkurentem, dostarczając procesory, które konkurują z własnymi procesorami Apple serii M.

Intel twierdzi, że taktowanie nowego układu Core i9 z turbodoładowaniem 5,6 GHz jest najszybszym procesorem mobilnym według stanu na grudzień 2022 roku, z o 11% wyższą wydajnością jednowątkową i 49% wyższą wydajnością wielozadaniową w porównaniu z poprzednią generacją Intel Core i9-12900HK. Intel Core i9-13980HX ma osiem wydajnościowych rdzeni, 16 energooszczędnych rdzeni i 32 wątki, a także obsługuje do 128 GB pamięci RAM.

Poprzednia generacja tego chipu przewyższała wszystko oprócz chipa M1 Ultra w wielordzeniowych testach porównawczych Geekbench. Wciąż jednak nie może się równać, jeśli chodzi o efektywność energetyczną, ponieważ chipy Apple zużywają znacznie mniej energii. Nowy Intel Core i9-13980HX firmy Intel będzie prawdopodobnie szybszy niż obecne chipy Apple Silicon, jednak są zaprojektowane dla wydajnych, energochłonnych laptopów, które nie konkurują bezpośrednio z linią Maców Apple.

Warto zauważyć, że Intel od dawna oferuje szybsze taktowanie w trybie turbo boost niż układy Apple Silicon, ponieważ M2 osiąga zaledwie 3,5 GHz. W zeszłym roku Intel wysunął te same stwierdzenia dotyczące „najszybszego procesora mobilnego” dla Intel Core i9-12900HK, porównując go z „M1 Max”, ale został pokonany przez „M1 Ultra”, którym Apple zadebiutował później w tym roku. Apple pracuje nad układami ‌M2‌ Pro, Max i Ultra, które mogłyby lepiej konkurować z procesorem Intel Core i9-13980HX z 2022 roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx