wtorek, 20 lutego

Intel ogłosił, że łączy siły z Qualcomm w celu wyprodukowania niektórych przyszłych chipów Qualcomm. Chipy będą produkowane przy użyciu procesu Intel 20A, który ma się rozwijać w 2024 roku.

Na dzień dzisiejszy nie wspomniano nic o tym, które chipy Qualcomma mógłby produkować Intel, choć nie jest tajemnicą, że chipy Snapdragon Qualcomma są używane w większości smartfonów z Androidem. Chociaż oczekuje się, że projekt 20A będzie dostępny od 2024 roku, Intel nie podał harmonogramu, kiedy rozpocznie współpracę z Qualcomm.

Intel twierdzi, że jego proces produkcyjny 20A wprowadza RibbonFET, pierwszą nową architekturę tranzystorową od czasu FinFET w 2011 roku. Technologia 20A zapewnia szybsze przełączanie tranzystorów i mniejsze rozmiary. Zanim układy 20A będą gotowe, Intel będzie pracował nad układami Intel 7, Intel 4 i Intel 3 w latach 2021-2023.

Chipy Qualcomma będą produkowane w ramach nowej jednostki Intel Foundry Services, która została ogłoszona w marcu. Intel chce stać się głównym dostawcą mocy odlewniczych i wytwarzać chipy dla innych firm, a w tym celu buduje dwie nowe fabryki chipów w Arizonie.

Kiedy wprowadzono plan Intel Foundry Services, Gelsinger powiedział, że Intel będzie starał się pozyskać Apple na potencjalnego klienta. Jeśli tak się stanie, Intel będzie produkować chipy Apple Silicon do użytku w urządzeniach Apple.

Obecnie, Apple produkuje swoje chipy wyłącznie w Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) i to właśnie ta firma dostarcza Apple wszystkie chipy z serii A i Apple Silicon stosowane w iPhonie, iPadzie i Macu. TSMC jest jedynym dostawcą Apple, więc nie jest wykluczone, że Apple może w końcu zawrzeć jakąś umowę z Intelem, aby zdywersyfikować swój łańcuch dostaw.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx