wtorek, 28 marca

Aby nie zostać w tyle za Samsungiem, chińska firma Huawei zaprezentowała na Mobile World Congress swój własny składany smartfon, Huawei Mate X.

Mate X wykorzystuje to, co Huawei nazywa „skrzydłem sokoła” z rozciągliwym zawiasem, który pozwala smartfonowi przekształcić smartfon OLED z 6,6 cala na 8-calowy tablet OLED, dzięki czemu jest on większy niż niedawno wprowadzony przez Samsunga Galaxy Fold.

Huawei zaprojektował Mate X, na odwrót jak Samsung i jego Galaxy Fold, a w tym telefonie więc wyświetlacz jest widoczny na przedniej i tylnej części urządzenia, gdy zwinięty jest do widoku smartfona. „Skrzydło” z boku mieści kamerę i umożliwia ekranowi Mate X wycięcie.

Po złożeniu telefon ma 11 mm grubości, ale po otwarciu urządzenie ma zaledwie 5,4 mm grubości. W zestawie znajduje się wieloobiektywowa kamera Leica, a konstrukcja Mate X umożliwia przednim i tylnym kamerom korzystanie z jednego systemu kamer do selfie i zdjęć o tej samej jakości.

System kamer Leica obejmuje 40-megapikselowy obiektyw szerokokątny, 16-megapikselowy ultra-szeroki obiektyw i 8-megapikselowy teleobiektyw. Jest też czwarta kamera, która zostanie aktywowana później.

Podobnie jak Samsung, Huawei planuje skupić się na wielozadaniowości, pozwalając Mate X na używanie podzielonego ekranu. Samsung opracował funkcję App Continuity, która utrzymuje tę samą aplikację niezależnie od tego, czy jej Galaxy Fold jest otwarty czy zamknięta, a Huawei planuje coś podobnego.

Huawei wyposaża Mate X w modem 5G, który pozwoli mu połączyć się z sieciami 5G w celu zabezpieczenia w przyszłości. Samsung Galaxy Fold oferuje również opcję 5G.

Czujnik linii papilarnych jest zintegrowany w przycisk zasilania w celu uwierzytelnienia biometrycznego, a Huawei mówi, że Mate X ma funkcję SuperCharge 55 W, która umożliwia naładowanie 4500 mAh baterii do 85 procent w ciągu 30 minut.

Choć Samsung wycenia swój Galaxy Fold na 1980 dolarów, co było zaskoczeniem dla wielu osób, to Mate X jest jeszcze droższy. Huawei wycenia go na 2300 euro, co przekłada się na 2600 dolarów.

Podczas gdy Galaxy Fold będzie dostępny pod koniec kwietnia, wersja Huawei nie wejdzie do sprzedaży aż do czerwca lub lipca. Nie jest jasne, czy Mate X będzie od razu dostępny w Polsce ze względu na brak sieci 5G.

Pojawiły się plotki sugerujące, że Apple bada technologię składanych ekranów, ale w tej chwili nie ma plotek wskazujących, że Apple planuje wydanie składanego smartfona w niedalekiej przyszłości. Nie jest jeszcze jasne, czy ten trend w segmencie smartfonów przyjmie się i narzuci przyszłość branży smartfonów, czy też będzie to moda, która zniknie za kilka lat.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx