piątek, 1 marca

W systemie iOS 15 firma Apple wprowadzi nową funkcję o nazwie Live Text, która rozpoznaje tekst, gdy pojawia się on w podglądzie aparatu lub na zrobionym zdjęciu i umożliwia wykonanie na nim kilku czynności.

Na przykład Live Text umożliwia przechwytywanie numeru telefonu z witryny sklepowej z opcją nawiązania połączenia lub wyszukania nazwy lokalizacji w Mapach, aby uzyskać wskazówki. Zawiera również optyczne rozpoznawanie znaków, dzięki czemu można wyszukać obraz odręcznej notatki na zdjęciach i zapisać ją jako tekst. Rozpoznawanie treści Live Text obejmuje wszystko, od kodów QR po wiadomości e-mail wyświetlane na zdjęciach, a ta inteligencja na urządzeniu jest również zasilana sugestiami Siri.

Na przykład, jeśli zrobicie zdjęcie przedstawiające adres e-mail, a następnie otworzycie aplikację Poczta i zaczniecie tworzyć wiadomość, sugestie klawiatury Siri zaoferują opcję dodania „E-mail z aparatu” do pola odbiorców wiadomości.

Inne opcje Live Text obejmują możliwość kopiowania tekstu z podglądu aparatu lub zdjęcia do wklejania w innym miejscu, udostępniania go, wyszukiwania w słowniku a nawet tłumaczenia go na język angielski, chiński (zarówno uproszczony, jak i tradycyjny), francuski, włoski, niemiecki, hiszpański lub portugalski. I tu nie mamy wciąż polskiego.

Live Text będzie działał w Zdjęciach, Zrzutach ekranu, Szybkim przeglądzie i Safari oraz w podglądach na żywo za pomocą aparatu. W aplikacji Aparat będzie dostępny, gdy skierujecie aparat iPhone’a na wszystko, co wyświetla tekst i jest oznaczone małą ikoną, która pojawia się w prawym dolnym rogu. Dotknięcie tej ikony umożliwia dotknięcie rozpoznanego tekstu i wykonanie na nim akcji. Podobna ikona pojawia się w aplikacji Zdjęcia podczas przeglądania zrobionego obrazu.

W związku z tym, że Live Text w dużej mierze opiera się na silniku neuronowym Apple, funkcja ta jest dostępna tylko na iPhone’ach i iPadach z co najmniej chipem A12 Bionic lub lepszym. Oznacza to, że jeśli macie iPhone’a X lub wcześniejszy model lub iPada mini (5. generacji ), iPada Air (2019, 3. generacja) lub iPada (2020, 8. generacja) to niestety nie będziecie mieli do niej dostępu.

Wersja beta iOS 15 jest obecnie w rękach deweloperów, a publiczna wersja beta ma zostać wydana w przyszłym miesiącu. Oficjalna premiera iOS 15 zaplanowana jest na jesień.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx