środa, 24 lipca

Większość aplikacji używanych przez użytkowników iPhone’a i Androida jest tworzona przez Apple i Google, wynika z badania zleconego przez Facebooka, które zostało udostępnione The Verge.

Pierwsze w swoim rodzaju badanie Comscore ocenia popularność preinstalowanych aplikacji na iOS i Androida obok aplikacji innych firm, wskazując, że najpopularniejszymi aplikacjami są te preinstalowane. Wyniki pokazują, że na iOS aplikacje takie jak Pogoda, Kalkulator i Zegar, są bardziej popularne niż YouTube, Facebook i Amazon. Statystyki są podobne dla Androida, gdzie w rankingach dominują preinstalowane aplikacje Google.

Według ustaleń, 75 procent z 20 najlepszych aplikacji na iOS w USA zostało stworzonych przez Apple, podczas gdy Google stworzył 60 procent najlepszych aplikacji na Androida. Cztery najlepsze aplikacje na obu platformach zostały stworzone przez ich firmę macierzystą.

Badanie ujawnia również szereg ciekawostek, w tym fakt, że aplikacja Kalkulator firmy Apple ma więcej użytkowników niż Gmail na Androida. Facebook jest jedynym deweloperem zewnętrznym z więcej niż jedną aplikacją na liście aplikacji na iOS i jedynym deweloperem z trzema aplikacjami na liście Androida.

Comscore pozyskał dane do badania z aplikacji i stron internetowych w grudniu ubiegłego roku dodając do nich dane pozyskane od 4000 osób, które zapytał o domyślne aplikacje, z których korzystali oni w listopadzie 2020 roku. Badanie wykluczyło z rankingu przeglądarki internetowe i „wbudowane funkcje systemu operacyjnego”, takie jak asystenci głosowi.

Facebook powiedział, że zapłacił za badanie Comscore, aby pokazać „wpływ preinstalowanych aplikacji na konkurencyjny ekosystem aplikacji”, wskazując na najwyraźniej antykonkurencyjny charakter Androida i iOS. Facebook coraz bardziej kłóci się z Apple, krytykując ograniczenia firmy dla zewnętrznych deweloperów, środki ochrony prywatności, takie jak przejrzystość śledzenia aplikacji, niemożność wybrania Messengera jako domyślnego komunikatora na iPhone’ie i wiele innych.

Raport sugeruje, że niektóre kategorie aplikacji, które mają już preinstalowaną aplikację, takie jak Pogoda, są trudne do konkurowania z innymi aplikacjami innych firm. Warto jednak zauważyć, że domyślne aplikacje nie wygrywają w każdej kategorii; na przykład Mapy Apple i Apple Music w ogóle nie pojawiają się w rankingach, podczas gdy Gmail jest reprezentowany obok Apple Mail.

Rzecznik Apple skrytykował metodologię raportu i powiedział, że wyniki są sprzeczne z ostatnimi rankingami Comscore z kwietnia 2021 roku dotyczącymi użytkowania aplikacji, nawet jeśli te poprzednie rankingi wykluczały preinstalowane aplikacje.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx