niedziela, 22 maja

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych połączyła dziś siły z 46 stanami, Dystryktem Kolumbii i terytorium Guam, aby pozwać Facebooka za utrzymywanie nielegalnego monopolu na serwisy społecznościowe i lata antykonkurencyjnych zachowań.

Facebook jest oskarżany o angażowanie się w „systematyczną strategię” mającą na celu eliminowanie zagrożeń dla jego monopolu, co obejmuje przejęcie Instagrama w 2012 roku i przejęcie WhatsApp w 2014 roku. Działania Facebooka zaszkodziły konkurencji, pozostawiły konsumentom niewielki wybór w zakresie osobistych sieci społecznościowych i pozbawiły reklamodawców korzyści z konkurencji.

FTC dąży do uzyskania stałego nakazu, który wymagałby zbycia aktywów, takich jak Instagram i WhatsApp, co oznaczałoby, że Facebook byłby zmuszony do sprzedaży obu sieci społecznościowych. Facebook miałby również zakaz narzucania warunków antykonkurencyjnych twórcom oprogramowania i potrzebowałby zgody rządu na przyszłe fuzje i przejęcia.

Skarga mówi, że chociaż Facebook początkowo próbował konkurować z Instagramem, ostatecznie zdecydował się zamiast tego przejąć Instagram, neutralizując zagrożenie i utrudniając konkurentowi wzrost swojej sieci społecznościowej. Zarząd Facebooka rzekomo miał również obawy, że odnosząca sukcesy aplikacja do przesyłania wiadomości taka jak WhatsApp, może wejść na rynek sieci społecznościowych i dlatego podjął się przejęcia WhatsApp.

Według FTC dominacja Facebooka w sieciach społecznościowych zapewniła mu „oszałamiające zyski”, w tym przychody w wysokości ponad 70 miliardów dolarów i zyski ponad 18,5 miliarda dolarów w 2019 roku. Facebook jest przedmiotem dochodzenia od ponad roku co zakończyło się dzisiejszymi pozwami.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x