sobota, 15 czerwca

facebook-whatsapp

Facebook ogłosił właśnie, że osiągnął ostateczne porozumienie w sprawie zakupu jednego z najpopularniejszych komunikatorów WhatsApp za okrągłą sumę 16 miliardów dolarów. Część kwoty, a dokładnie 4 mld dolarów ma być zapłacone w gotówce, a około 12 mld dolarów w akcjach Facebooka.

Co więcej, umowa przewiduje również dodatkowe 3 mld dolarów w ograniczonych prawach do akcji, które mają być przyznane założycieli i pracownikom (których jest ponoć tylko 55) , które zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych 4 lat po zamknięciu WhatsApp. Jan Koum, szef i współzałożyciel WhatsApp, dołączy do zarządu Facebooka.

WhatsApp, według raportów, posiada 450 milionów użytkowników miesięcznie, a 70% (ok. 315 mln) tych użytkowników jest aktywnych codziennie. Mark Zuckerberg powiedział w komunikacie prasowym:

WhatsApp jest na drodze do połączenia ze sobą 1 mld ludzi. Serwis, który osiąga taki etap jest niezwykle cenny. Znam Jana od dłuższego czasu i jestem podekscytowany tym, że będę współpracować z nim i jego zespołem, aby uczynić świat bardziej otwarty i połączony.

Włączając te 3 miliardy dolarów w całkowitą wartość sprzedaży daje to w sumie 19 miliardów dolarów, czyli każdy użytkownik WhatsApp przychodzi za około 42 dolary. W umowie sprzedaży zawartej swego czasu z Instagramem wyliczono, że całkowity koszt za jego użytkownika wyniósł około 30 dolary.

Serwis jest jednym z wielu dostępnych oferujących usługę wiadomości na platformie iOS i innych platformach mobilnych. Usługi takie już od dłuższego czasu stają się coraz bardziej popularne, gdyż użytkownicy starają się uniknąć opłaty za przesyłanie wiadomości SMS u operatorów komórkowych i rozszerzają możliwości rozmowy nie tylko będąc bezpośrednio podłączonym do sieci komórkowej. WhatsApp mówi, że Facebook i aplikacja WhatsApp pozostaną samodzielnymi aplikacjami w najbliższej przyszłości, a WhatsApp pozostanie niezależny, działając niezależnie od Facebooka.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaro
Jaro
10 lat temu

I znowu ten nudny FB popsuje taki fajny app integrując go ze sobą:(

Maciek
Maciek
10 lat temu

i za moment będzie messenger zamiast whatsapp obowiązkowo, żadnej innej alternatywy

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx