niedziela, 26 maja

Jak informuje The Verge, mac OS 8 jest teraz dostępny jako aplikacja dla macOS, Windows i Linuxa.

Deweloper Slacka, Felix Rieseberg, przekształcił mac OS 8 w jedną aplikację do pobrania dla aktualnych urządzeń z systemami macOS, Windows i Linux. Po wcześniejszym przekształceniu Windowsa 95 w samodzielną aplikację w 2018 roku, Rieseberg skupił swoją uwagę na przekształcenie całego komputera Macintosh Quadra z 1991 roku z systemem Mac OS 8.1 w pojedynczą aplikację Electron.

Aplikacja zatytułowana „macintosh.js”, jest napisana w całości w języku JavaScript i wykorzystuje maszynę wirtualną do emulacji komputera Macintosh Quadra 900 z procesorem Motoroli, którego Apple używał przed przejściem na architekturę IBM PowerPC. Projekt nie został zatwierdzony przez Apple i jest przeznaczony wyłącznie do celów edukacyjnych.

Aplikacja macintosh.js zawiera wiele aplikacji i gier z demonstracyjnej płyty CD MacWorld z 1997 roku i zawiera aplikacje takie jak Photoshop 3, Premiere 4, Illustrator 5.5, StuffIt Expander i Apple Web Page Construction Kit. Aplikacja może również uruchamiać klasyczne gry takie jak Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeons & Dragons, Namely, Oregon Trail, Alley 19 Bowling i Damage Incorporated. Chociaż w pakiecie znajdziemy nawet preinstalowane wersje Internet Explorer i Netscape, Rieseberg twierdzi, że wersje są tak stare, że „nie są w stanie otworzyć nawet strony Google”.

Pierwotnie wydany w 1997 roku, mac OS 8 stanowił znaczący krok w oprogramowaniu Mac OS i zawierał wiele technologii opracowanych dla nie wydanego finalnie Copland OS firmy Apple. Zagłuszony opóźnieniami, przekroczonymi terminami i dysfunkcjonalnym zarządzaniem, Copland nigdy nie został wydany na rynek i jest uważany za jedną z największych porażek projektów IT w historii. Mac OS 8 był pozostałością Copland OS i przypisuje się mu pomoc w modernizacji Mac OS, podczas gdy Apple opracował Mac OS X.

W przeszłości hobbyści zaczęli udostępniać klasyczne wersje macOS na aktualne urządzenia w postaci między innymi zbioru klasycznego oprogramowania Macintosh w Internet Archive, które można emulować w przeglądarce.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx