sobota, 19 czerwca

Apple pracuje nad MacBookiem z łącznością komórkową 5G, który będzie dostępny już w przyszłym roku, twierdzi nowy raport DigiTimes.

Według tajwańskiej publikacji Lenovo, HP i Dell wejdą na rynek laptopów 5G jeszcze w tym roku, a Apple planuje wejść z własnym szybkim notebookiem komórkowym w drugiej połowie 2020 roku.

Źródła z łańcucha dostaw twierdzą, że Apple sfinalizował swój zintegrowany projekt 5G w MacBooku i chociaż zrobił to później niż inni dostawcy, to jego przekaźnik 5G oferuje wyższą wydajność i znacznie lepsze prędkości transmisji niż konkurencyjne projekty.

Mówi się, że Apple osiąga lepszą wydajność 5G w swoich notebookach dzięki zastosowaniu ceramicznej płytki antenowej, która kosztuje sześć razy więcej niż zwykła metalowa płytka anteny, ale oferuje dwukrotnie większą wydajność transmisji i odbioru. Innym powodem, dla którego MacBook z obsługą 5G będzie kosztowny, jest podobno jego obudowa: metalowa obudowa osłania sygnał 5G, co oznacza, że notebook będzie wymagał od 13 do 15 anten, a nie jak zazwyczaj stosowane jest w smartfonach 11.

To pierwszy raz kiedy słyszymy, że Apple planuje wypuszczenie MacBooka lub MacBooka Pro z 5G. Należy zaznaczyć, że Apple badał możliwość rozwoju MacBooków z łącznością komórkową w przeszłości. Firma podobno rozważała wypuszczenie MacBooka Air z łącznością 3G, ale były dyrektor generalny Steve Jobs powiedział w 2008 roku, że Apple nie zdecydował się na to, ponieważ zajmowałoby to zbyt wiele miejsca w obudowie i blokowało klientów pod konkretnego operatora.

Pomimo wycofania się z pomysłu, Apple otrzymał dwa patenty w 2016 roku, które umożliwiłyby dodanie łączności LTE do MacBooków. Oba opisują użycie zainstalowanej anteny „wnękowej”, która biegnie równolegle do zawiasu notebooka, który może być wykorzystywany do komunikacji na duże odległości, na przykład pasm telefonii komórkowej. Patenty opisują również inne zastosowania, w tym komunikację bliskiego pola (NFC), łączność bezprzewodową opartą na świetle, nawigację satelitarną i inne.

Chociaż wydaje się, że wieloletnia umowa licencyjna na dostawę chipsetów dla Apple przez Qualcomm doprowadzi do zastosowania ich w pierwszych iPhone’ach z obsługą 5G, które planowane są na 2020 rok to wiele raportów wskazuje, że Apple jest na dobrej drodze do rozwoju własnego modemu 5G.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x