piątek, 22 listopada

Europejska komisarz ds. konkurencji wszczyna dochodzenie w sprawie zgodności działań Apple z unijną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA). Decyzja ta oparta jest na informacjach zwrotnych od deweloperów aplikacji.

raty-euro

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej, w wywiadzie dla Reutersa powiedziała, że nowe opłaty wprowadzone przez Apple są już badane pod kątem potencjalnej próby odstraszenia deweloperów od korzystania z alternatywnych sklepów z aplikacjami.

„Istnieją kwestie, którymi jesteśmy szczególnie zainteresowani. Na przykład, czy nowa struktura opłat Apple de facto nie sprawi, że korzystanie z korzyści wynikających z DMA będzie w jakikolwiek sposób atrakcyjne. Właśnie tego typu działania będziemy badać” – powiedziała Reutersowi.

Na początku marca Apple umożliwił w Unii Europejskiej działanie alternatywnych sklepów z aplikacjami. Pozwala to sklepom firm trzecich na oferowanie katalogu aplikacji innych deweloperów, poza aplikacjami własnymi. Nowa struktura opłat Apple, wprowadzona w ramach tych zmian, została już skrytykowana przez wielu deweloperów i stowarzyszenia unijne.

Ponadto Vestager ostrzegła Apple i inne firmy przed odradzaniem użytkownikom korzystania z alternatywnych sklepów z aplikacjami poprzez ich dyskredytowanie. Komisarz zaznaczyła, że tego typu działania mogą skutkować wszczęciem dochodzenia.

Apple wcześniej twierdził, że niektóre zmiany wymuszone przez DMA mogą narazić użytkowników na zagrożenia bezpieczeństwa, przed którymi chronieni są korzystając z App Store.

„Uważam za nierozsądne mówienie, że korzystanie z tych usług jest niebezpieczne, ponieważ nie ma to nic wspólnego z DMA” – powiedziała Vestager. „DMA ma na celu otwarcie rynku dla innych dostawców usług, a to, w jaki sposób dostawca usług systemu operacyjnego zapewni bezpieczeństwo, jest jego decyzją. Oczywiście, jeśli zauważymy lub będziemy podejrzewać, że takie działania mają na celu przedstawienie usługodawców alternatywnych jako niegodnych zaufania, możemy podjąć inicjatywy, aby to zbadać” – dodała.

Vestager podkreśliła, że informacje zwrotne od deweloperów są kluczowe w podejmowaniu decyzji o wszczęciu dochodzeń wobec firm objętych DMA. Na pytanie, czy otrzymała jakieś uwagi od stron trzecich, odpowiedziała: „Dość sporo”.

Zmiany w ekosystemie aplikacji Apple w Unii Europejskiej weszły w życie wraz z wypuszczeniem iOS 17.4 w dniu 6 marca. Od tego czasu Apple modyfikuje zasady dotyczące ekosystemu aplikacji, w oparciu o informacje zwrotne od deweloperów i rozmowy z regulatorami UE.

Na przykład sklepy z aplikacjami firm trzecich mogą teraz oferować aplikacje bezpośrednio ze swojego katalogu, a deweloperzy wkrótce będą mogli dystrybuować aplikacje bezpośrednio ze swoich stron internetowych, o ile spełnią wymagania Apple.

Firma Apple zapewnia również, że pracuje nad rozwiązaniem, które zapobiegnie temu, by opłata Core Technology Fee (CTF) w wysokości 0,50 euro doprowadziła do bankructwa deweloperów, jeśli ich darmowa aplikacja stanie się popularna.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx