środa, 1 grudnia

Dzięki nowemu oprogramowaniu iBooks Author wydanemu przez Apple, niezwykle łatwe i dostępne prawie dla każdego stało się opublikowanie swojego własnego e-booka. Teraz wydaje się, że Apple ma nadzieję uczynić tak samo łatwym tworzenie aplikacji iOS.

Jedno ze zgłoszeń patentowych pokazuje, że firma z Cupertino pracuje nad narzędziem, które pozwoli użytkownikom bez jakiejkolwiek znajomości programowania zbudować własną aplikację na iPhone’a, iPada czy iPoda.

Patent zatytułowany „Konfiguracja zawartości urządzenia”, odkryty przez AppleInsider, opisuje narzędzie, które będzie działać w podobny sposób jak stare oprogramowanie firmy Apple iWeb, pozwalające na budowanie aplikacji iOS za pomocą prostego graficznego interfejsu użytkownika – w przeciwieństwie do trudnych kodów.Firma Apple zwraca uwagę, że język programowania jest niekiedy „przeszkodą do tworzenia treści”, więc ma to na celu zapewnienie nietechnicznym użytkownikom łatwego sposobu na budowanie aplikacji.

Ponadto, Apple ma nadzieję ułatwić programistom tworzenie oprogramowania, które wspiera szereg urządzeń o różnych rozmiarach ekranu. Teraz programiści mogą tworzyć aplikacje iOS dla iPhone’a/iPoda Touch lub iPada lub uniwersalnej aplikacji kompatybilnej z obydwoma urządzeniami. Lecz narzędzie ma być uniwersalne także dla większych wyświetlaczy, takich jak monitorów komputerowych i telewizorów, bez konieczności tworzenia kilku aplikacji:

Ze względu na różnorodne urządzenia posiadające różne możliwości, treść musi być teraz tworzone nie tylko raz, ale często kilka razy tak, aby była skonfigurowana dla wielu typów urządzeń. Rozwój ten wprowadził barierę dla tworzenia treści.

Jedynym sposobem obejścia tego według Apple jest zejście do „wspólnego mianownika”, który widzi zawartość i przekonwertowuje ją tak, że może być wyświetlana na dowolnym urządzeniu przenośnym. Minusem tego rozwiązania może być to, że urządzenia o wysokiej rozdzielczości nie będą mogły być w pełni wykorzystywać swojego pełnego potencjału.

Nowe narzędzie ma nie służyć wyłącznie osobom bez znajomości programowania. Według Apple może to być również używane przez profesjonalnych deweloperów, którzy zechcą po prostu ułatwić sobie pracę. Narzędzie do authoringu także będzie korzystać z biblioteki JavaScript, która będzie działała w tle, co pozwoli programistom na wzmocnienia i modyfikowanie elementów kodu w miarę potrzeby.

Patent na narzędzie został złożony przez Apple w grudniu ubiegłego roku, więc w przeciwieństwie do wielu z tych, na które możemy się natknąć, to stosunkowo niedawno. Oczywiście niektóre patenty firmy w rzeczywistości nigdy nie stają się realnymi produktami, ale my z pewnością mamy nadzieję, że ten jeden nie.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
iPodzik
iPodzik
9 lat temu

to by była rewelacja!!!

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x