wtorek, 18 czerwca

Nasze samopoczucie to wypadkowa rzeczy, na które mamy wpływ i takich, które są od nas zupełnie niezależne. Stresu w pracy czy w szkole często uniknąć się nie da. Jednak w naszym otoczeniu są też czynniki, takie jak jakość powietrza, które dzięki nowoczesnej technologii możemy stosunkowo łatwo monitorować.

Uniknięcie czegoś tak banalnego jak zmęczenie czy ból głowy niekiedy wystarczy, byśmy poczuli się lepiej. Inteligentny czujnik jakości powietrza w pomieszczeniach (Healthy Home Coach) od Netatmo, to jedno z tych urządzeń, które pozwolą nam monitorować otoczenie i reagować, gdy temperatura, wilgotność powietrza, hałas czy wreszcie poziom dwutlenku węgla (CO2) osiągną niekorzystne dla naszego zdrowia wartości. W takiej sytuacji asystent zasugeruje nam byśmy sami przejęli inicjatywę i otworzyli okno lub wyszli z pomieszczenia, aby się przewietrzyć.

Zdrowy sen

O tym, jak ważną rolę pełni sen w życiu człowieka powstało już wiele publikacji naukowych. Ergonomia snu jest kluczowa dla samopoczucia, a to z kolei wpływa na wydajność w pracy czy nauce. Inteligentny czujnik Netatmo może sprawować kontrolę komfortu w sypialni, monitorując w czasie rzeczywistym otoczenie i generując raporty, które pozwolą nam stworzyć bardziej optymalne dla naszego samopoczucia warunki.

Przykładowo, mając informacje nt. średniej temperatury w sypialni, możemy ustawić taką, która będzie bardziej przyjazna dla zdrowego snu – w przypadku większości domów i mieszkań, zwykle oznacza to przykręcenie kaloryfera. Mając dane z asystenta możemy również pokusić się o zakup nawilżacza i kontrolowanie wilgotności w sypialni, co może mieć znaczenie szczególnie w zbliżającym się sezonie grzewczym.

Strażnik zdrowia dziecka

Asystent od Netatmo to również warte uwagi narzędzie dla rodziców, którzy martwią się zdrowiem swoich dzieci. Wysoki poziom dwutlenku węgla wpływa nie tylko na jakość snu, ale także na ogólny komfort mieszkania – obniża koncentrację, powoduje zmęczenie i może wpływać np. na efektywność nauki. W przypadku bardzo małych dzieci, warunki otoczenia mogą rzutować także na ich samopoczucie – dziecko może budzić się nocy, gdy będzie mu zbyt gorąco, niemal na pewno zrywając z łóżka rodziców.

Czujnik jakości powietrza pozwala w każdej chwili sprawdzić czy najmłodsi mają wokół siebie odpowiednie warunki. Jest to o tyle wygodne, że dzieci lubią zamykać się w swoich pokojach i niekoniecznie pamiętają o regularnym wietrzeniu. Urządzenie zaalarmuje rodzica, gdy konieczna będzie interwencja w dziecięcym pokoju.

Prostota obsługi

Zaletą inteligentnego czujnika jakości powietrza jest jego praktycznie bezobsługowe działanie, w myśl filozofii „uruchom i zapomnij”. Urządzenie wykorzystuje prosty system notyfikacji bazujący na kolorach. Pulsująca dioda LED sygnalizuje aktualny poziom komfortu, zmieniając barwę w czasie rzeczywistym – wystarczy więc rzucić okiem na urządzenie, by zorientować się czy nasze otoczenie jest dla nas zdrowe.

Asystent posiada także dedykowaną aplikację mobilną dla urządzeń z Androidem oraz iOS, którą można ustawić tak, by przesyłała nam regularne komunikaty. Oferuje również pełne wsparcie dla Apple HomeKit, włącznie z obsługą za pomocą komend głosowych. Urządzenie można szybko zintegrować z lokalnym systemem smart home.

Inteligentny czujnik jakości powietrza w pomieszczeniach Netatmo jest dostępny w Polsce w sugerowanej cenie detalicznej 499 złotych.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx