poniedziałek, 27 maja

Wybierając słuchawki często spotkamy się ze skrótem ANC. Co właściwie oznacza? Czy warto zdecydować się na zakup słuchawek ANC?

Co to znaczy ANC?

Co to jest ANC? Skrót od angielskiego “Active Noise Cancellation) oznacza aktywną redukcję szumów. Niepożądane dźwięki otoczenia użytkownika słuchawek ANC przestają być słyszalne. Oznacza to, że uliczny zgiełk, szum w samolocie, czy nawet odgłosy kosiarki nie przeszkadzają nam w słuchaniu ulubionej muzyki. Dzięki temu nie musimy więc słuchać muzyki zbyt głośno.

Jakie są rodzaje słuchawek ANC?

Dziś właściwie każdy rodzaj słuchawek może mieć funkcję ANC. Wśród bardziej zaawansowanych modeli z ANC są zarówno słuchawki dokanałowe i douszne, jak i większe modele słuchawek nausznych. Oczywiście niezależnie od konstrukcji, dostępne są też bezprzewodowe słuchawki z ANC. Świetne efekty odczujemy w szczególności w dokanałowych słuchawkach ANC. Tam aktywna redukcja hałasu towarzyszy pasywnemu wygłuszeniu, którą zapewniają dopasowane do ucha gumki słuchawek.

Dlaczego warto wybrać słuchawki ANC?

Słuchawki ANC przeznaczone są właściwie dla każdego użytkownika. W szczególności docenią je osoby, którym przeszkadza hałas otoczenia. Dzięki słuchawkom ANC możemy łatwiej skoncentrować się w pracy lub odpocząć podczas słuchania muzyki, czy ulubionego podcastu. Słuchawki z aktywną redukcją szumów sprawiają, że nie musisz odtwarzać muzyki na najwyższych poziomach głośności, aby zagłuszyć hałasy.

Funkcja ANC korzysta z wielu mikrofonów umieszczonych na zewnątrz słuchawek. Dzięki niej również jakość rozmów telefonicznych będzie lepsza. Zwykłe słuchawki z ANC mają też ciekawą funkcję, często nazwaną”trybem transparentnym”. Pozwala on na uwypuklenie dźwięków z zewnątrz- to szczególnie przydatne, gdy nie chcemy całkiem odcinać się od otoczenia. Słuchawki ANC mają też dobry wpływ na nasze zdrowie – zmniejszenie natężenia hałasu chroni słuch.

Kto nie powinien wybierać słuchawek ANC?

Korzystanie ze słuchawek ANC może odciąć nas od dźwięków otoczenia. W niektórych sytuacjach może być to więc nieco niebezpieczne. Słuchawki ANC nie będą więc zbyt dobrym wyborem dla kierowców lub osób uprawiających sport na zewnątrz. Podczas biegania lub jazdy na rowerze możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu. Opisana wada dotyczy jednak raczej starszych modeli słuchawek z ANC. W nowszym sprzęcie użytkownik prawie zawsze dostaje możliwość ustawienia jednego z kilku poziomów ANC. Dostępny jest też wspomniany już “tryb transparentny”, czy opcja całkowitego wyłączenia funkcji aktywnego redukowania szumów.

Za jedyną wadę słuchawek z ANC możemy więc uznać nieco krótszy czas pracy na baterii. Takie słuchawki mają bowiem dodatkowe mikrofony oraz procesor odpowiedzialny za wyciszanie niepożądanych dźwięków. Jeśli zależy nam jednak na dłuższym czasie pracy na baterii, możemy oczywiście wyłączyć tę funkcję. Wtedy działają one jak modele pozbawione tej funkcji.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx