czwartek, 21 listopada

Czy wiesz, że przeglądając sieć WWW wcale nie jesteś anonimowy? Nie mówimy teraz o tym, że w razie popełnienia jakiegokolwiek wykroczenia czy przestępstwa policja i odpowiednie służby może z łatwością namierzyć Twój adres IP – to zupełnie inna para kaloszy.

raty-euro

Okazuje się bowiem, że administrator sieci, czy jakakolwiek osoba postronna zaopatrzona w odpowiednie narzędzia może z łatwością “przechwycić” Twój ruch w sieci i w ten sposób zobaczyć, do czego tak naprawdę wykorzystujesz sieć WWW na swoich urządzeniach Apple. Istnieje jednak, na szczęście dość proste rozwiązanie – skorzystanie z usług sieci VPN.

Na czym polega działanie usługi VPN?

Jak wspomnieliśmy we wstępie naszego artykułu, łącząc się z każdą stroną internetową wysyłasz i odbierasz konkretne dane – dane, które w stosunkowo prosty sposób można przechwycić i odczytać. Dotyczy to zwłaszcza stron nieposiadających szyfrowania SSL (można je rozpoznać po braku symbolu kłódki w pasku adresu i po tym, że sam adres rozpoczyna się od http:// a nie https://). Oczywiście nie trzeba chyba tłumaczyć, że jest to duże zagrożenie dla Twojej prywatności.

Jak zatem pozwoli Ci się obronić sieć VPN? Jej zasady działania są bardzo proste. Generowany przez Ciebie ruch przekierowany zostaje na specjalne, znajdujące się w różnych częściach świata serwery. Twoje dane wysyłane lub odbierane an iPhonie, iPadzie, czy komputerze z macOS zostają więc zanonimizowane, a także specjalnie zaszyfrowane, zanim połączysz się z docelową stroną WWW. Dopóki połączenie z siecią VPN będzie aktywne, każdy pakiet danych, zarówno przychodzący, jak i wychodzący od Ciebie zostanie odpowiednio zaszyfrowany i zabezpieczony przed wysłaniem za pomocą tzw. tunelu. Danych przechodzących przez ten internetowy tunel nikt nie jest w stanie podejrzeć, czy wykraść.

vpn-dzialanie

Co to jest VPN? – zasada działania usługi (TopVPN.pl)

Kto zbiera dane użytkowników internetu – i jakiego typu są to dane?

Teraz napiszemy coś krótko, ale zwięźle: być może pomyślisz sobie, na przykład “No cóż, nie wiedziałem, że moja aktywność w sieci jest rejestrowana. Jednak skoro nie robię nic złego, nie mam czym się przejmować”. BŁĄD!

Twoje dane gromadzi – pomijając już wcześniej omawianą możliwość wykradnięcia ich w zasadzie przez kogokolwiek – przede wszystkim Twój usługodawca internetowy. Być może niewiele o nim wiesz, poza nazwą firmy i pakietu z jakiego korzystasz, ale on wie o Tobie praktycznie wszystko. Dlaczego?

Ponieważ jest on zobowiązany prawem (art. 180 Prawa Telekomunikacyjnego – Obowiązek zatrzymywania, przechowywania, udostępniania i ochrony danych) do monitorowania WSZELKIEJ Twojej aktywności w sieci i przechowywania jej przez okres 12 miesięcy. Tak, dobrze przeczytałeś – wszelkiej. A na domiar złego, odpowiednie służby, jak np. policja mogą wystąpić do niego o udostępnienie takich danych bez Twojej wiedzy czy zgody.

Aby być śledzonym przez państwo nie musisz wcale wpisywać w wyszukiwarkę podejrzanych fraz kluczowych. To dzieje się automatycznie – a jeśli korzystasz z serwisów niezabezpieczonych przynajmniej certyfikatem SSL możesz być pewien, że do baz trafiają informacje między innymi o tych, jakie i do kogo wiadomości wysłałeś w komunikatorze internetowym, jakie filmiki zobaczyłeś w serwisie społecznościowym, czy jakie sklepy internetowe odwiedziłeś o określonej godzinie.

Odwiedzając jakie witryny warto skorzystać z sieci VPN?

Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy by z usługi VPN na sprzętach Apple korzystać jak najczęściej – chybachyba że z przyczyn związanych z wykonywanym zawodem nie jest to możliwe. Przede wszystkim jednak sugerowalibyśmy aktywowanie połączenia VPN na takich witrynach, jak:

  • Witryny niezabezpieczone certyfikatem SSL – certyfikat SSL to podstawowa tarcza chroniąca Twoje dane przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Jeśli danej witrynie go brakuje – właściwie jedynym sposobem na zabezpieczenie się przed wścibskimi oczami osób trzecich jest podłączenie do sieci VPN. Dzięki tunelowaniu Twój ruch zostanie przekierowany do serwera znajdującego się np. w Meksyku, co pozwoli nam zachować anonimowość
  • Sieci społecznościowe – jeśli nie korzystasz z usługi VPN podczas korzystania z sieci społecznościowych, musisz liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wszelkie wysłane przez Ciebie wiadomości mogą stać się dostępne de facto publicznie, co jest niemałym prezentem choćby dla hakerów. Czy mało było przypadków, gdy osoby, których wiadomości “wypłynęły” poddawane były szantażowi?
  • Zakupy i płatności online – sieć VPN stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie Twojej transakcji, niezależnie od tego, co i skąd kupujesz. Za jej pomocą pominiesz również blokady regionalnej niektórych sklepów i stron internetowych, co umożliwi Ci wykonanie normalnych zakupów z dostawą do Polski.

Oczywiście, podaliśmy zaledwie kilka pierwszych-lepszych przykładów. Do listy dopisać z pewnością można choćby serwisy streamingowe, podobnie jak kilkadziesiąt kolejnych opcji.

Kiedy korzystać z sieci VPN?

Nasza odpowiedź jest jednoznaczna – zawsze wtedy, kiedy nie jesteś pewien co do bezpieczeństwa danej witryny, lub gdy po prostu z jakiegoś powodu chcesz bardziej zadbać o swoją anonimowość. Sieć VPN pozwoli Ci nie tylko ukryć swoją aktywność w sieci przed dostawcą internetu (ISP) oraz organami państwowymi, ale również ominąć coraz powszechniejszą cenzurę internetu w niektórych państwach świata.

Chiny, dla przykładu, już od dawna sankcjonują jedynie “krajowy” (czyli nadzorowany przez państwo) internet, a dostęp do większości serwisów bez VPN właśnie jest praktycznie niemożliwy. Do wprowadzenia “swojego” internetu szykuje się również Rosja, a i Stany Zjednoczone skorzystały z ustawy GDPR (RODO), by uniemożliwić mieszkańcom Europy czy innych kontynentów dostęp do niektórych serwisów internetowych. Jeśli kiedykolwiek wyjedziesz na wycieczkę do któregoś z tych krajów, lub znajdziesz się w państwie do tego stopnia regulującym internet, może się okazać, że połączenie VPN jest jedyną opcją pozwalającą na uzyskanie wiadomości z zewnątrz.

Aby wybrać konkretne rozwiązanie i usługę, zobacz rankingi i porównania usług VPN dla iPhone’a i iPada oraz zestawienie najlepszych VPN dla macOS.

Share.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx