sobota, 2 marca

Podczas wczorajszej konferencji poświęconej przede wszystkim nowym MacBookom Pro Apple przedstawił imponujące liczby dotyczące wydajności swoich nowych chipów M1 Pro i ‌M1‌ Max.

Jak wynika z pierwszym papierowych wyliczeń, najwyższej klasy chip ‌M1‌ Max ma większą wydajność GPU niż Sony PlayStation 5.

Chip ‌M1‌ Max można skonfigurować tak, aby posiadał maksymalnie 32-rdzeniowy procesor graficzny, co stanowi gigantyczny skok w porównaniu z opcją 8-rdzeniowego procesora graficznego oferowaną w układzie ‌M1‌. Apple twierdzi, że chip ‌M1‌ Max zużywa 70% mniej energii przy szczytowej wydajności graficznej w porównaniu z laptopem PC z oddzielną kartą graficzną. Apple twierdzi również, że układ ‌M1‌ Max oferuje „podobną wydajność” do „profesjonalnego laptopa PC z odrębnym procesorem graficznym”, zużywając o 100 watów energii mniej.

Aby potwierdzić te twierdzenia, Apple przetestował 16-calowego MacBooka Pro z układem M1 Max, wyposażonym w 10-rdzeniowy procesor, 32-rdzeniowy procesor graficzny i 64 GB pamięci RAM w porównaniu z MSI GE76 Raider i Razer Blade 15 Advanced. Aby uzyskać dalszy podział wydajności GPU, Notebookcheck oszacował, ile teraflopów mogą obsłużyć nowe układy ‌M1‌ Pro i ‌M1‌ Max na podstawie informacji Apple o nowych układach. Oto ich ustalenia:

  • M1‌ 8-rdzeniowy = 2.6 TF
  • ‌M1‌ Pro 14-rdzeniowy = 4.5 TF
  • ‌M1‌ Pro 16-rdzeniowy = 5.2 TF
  • ‌M1‌ Max 24-rdzeniowy = 7.8 TF
  • ‌M1‌ Max 32-rdzeniowy = 10.4 TF

Na papierze, chip M1 Max z maksymalnie 32-rdzeniowym procesorem graficznym może poradzić sobie z większą liczbą teraflopów grafiki niż PlayStation 5 firmy Sony, która osiąga maksymalnie 10,28 teraflopów. Liczby Notebookcheck opierają się na szacunkach, a nie na rzeczywistych testach. Informacje te będzie można sprawdzić w rzeczywistości kiedy nowe laptopy zaczną trafiać w ręce klientów w przyszłym tygodniu. Jak zauważył YouTuber ZoneOfTech na Twitterze, układ ‌M1‌ Max może również czytać do 7,4 GB na sekundę, czyli więcej niż prędkość odczytu PlayStation 5 wynosząca 5,5 GB/s.

Choć nowe MacBooki Pro kosztują znacznie więcej niż PlayStation 5 i zapewne nikt nie kupuje ich do grania, to zaprezentowane liczby w przenośnym laptopie na tle wysokiej klasy konsoli do gier wyglądają imponująco. Tak czy inaczej na razie nie można się nimi za bardzo ekscytować, bo papier przyjmie wszystko. Co pokażą testy w realu przekonany się pewnie już wkrótce.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Seert
Seert
2 lat temu

Rtx 3080 mobile 18 trflops Bay Bay Apple 🙂

miki
miki
Reply to  Seert
11 miesięcy temu

1 rdzen M1 gpu to około 0,3TF, w mac studio mozna mieć proca z 64GPU to 20teraflopow, 🙂

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx