niedziela, 19 maja

Zgodnie z dokumentami złożonymi w Północnym Sądzie Rejonowym Kalifornii, Federalne Biuro Śledcze USA oskarżyło w tym tygodniu byłego pracownika Apple, Xiaolang Zhanga, o kradzież tajemnic handlowych.

Zhang został zatrudniony w Apple w grudniu 2015 roku aby pracować nad projektem Titan, tworząc oprogramowanie i sprzęt do użytku w autonomicznych pojazdach. Zhang pracował w zespole Compute firmy Apple, projektując i testując płyty obwodowe do analizy danych z czujników.

Ze względu na jego pozycję zapewniono mu „szeroki dostęp do bezpiecznych i poufnych wewnętrznych baz danych”, które zawierały tajemnice handlowe i własność intelektualną związaną z projektem autonomicznego   pojazdu, które ostatecznie ukradł.

W kwietniu 2018 roku Zhang odebrał urlop macierzyński od Apple w związku z narodzinami swojego dziecka i w tym czasie odwiedził Chiny. Krótko po tym, powiedział swojemu przełożonemu w Apple, że opuszcza firmę i przenosi się do Chin, by pracować dla XMotors, chińskiego startupu, który również koncentruje się na technologii autonomicznych samochodów.

Kierownik Zhanga uznał, że podczas spotkania zachowywał się on na tyle dziwnie, że doprowadził zespół Apple ds. bezpieczeństwa nowych produktów do rozpoczęcia śledztwa, zbadania historycznej działalności Zhanga i przeanalizowania jego urządzeń Apple, które zostały przejęte, gdy zrezygnował.

Apple stwierdził, że tuż przed odejściem Zhanga jego aktywność w sieci „wzrosła wykładniczo” w porównaniu do poprzednich dwóch lat, kiedy pracował w Apple. Uzyskał on dostęp do treści zawierających prototypy i wymagania prototypów, wraz z dokumentami określającymi wymagania mocy, wymagania niskiego napięcia, system akumulatorów i mocowanie układu napędowego. Nagrania z monitoringu Apple pokazały, że Zhang odwiedził kampus w sobotę, 28 kwietnia, wchodząc do laboratorium oprogramowania autonomicznego Apple i laboratorium sprzętowego, co zbiegło się z czasem pobierania danych, oraz wyszedł z pudełkiem sprzętu.

W drugim przesłuchaniu z zespołem bezpieczeństwa Apple, Zhang przyznał się do pobierania danych i wyniesienia sprzętu (serwera Linux i płyt obwodowych) od Apple podczas urlopu macierzyńskiego. Przyznał także, że przesłał przez AirDrop wrażliwą zawartość z własnego urządzenia do laptopa żony.

Wszystkie dowody Apple zostały przekazane FBI po tym, jak zespół odkrył, że co najmniej 60% danych, które Zhang pobrał i przesłał do komputera swojej żony, było „bardzo kontrowersyjne”. FBI w aktach sądowych opisuje te informacje jako „w dużej mierze natury technicznej, w tym schematy techniczne, podręczniki techniczne i raporty techniczne.”

Przy zatrudnieniu Zhang podpisał Umowę Własności Intelektualnej i wziął udział w obowiązkowej sesji szkoleniowej dotyczącej tajemnicy firmowej, którą ostatecznie naruszył. Zhang został przesłuchany przez FBI pod koniec czerwca, gdzie przyznał się do kradzieży informacji, a następnie został aresztowany, próbując wyjechać do Chin 7 lipca.

Za kradzież tajemnic handlowych Apple, Zhang został skazany na 10 lat więzienia i grzywnę w wysokości 250 000 dolarów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx