piątek, 19 lipca

W udostępnionej pierwszej wersji beta iOS 13.4 wypatrzono wczesne oznaki interesującej funkcji, która zamieniłaby iPhone’a lub Apple Watch w kluczyk samochodowy.

Jak po raz pierwszy poinformował 9to5Mac, iOS 13.4 beta zawiera ciągi kodów odnoszące się do niewydanej funkcji CarKey, która umożliwiałaby iPhone’owi lub Apple Watch zablokowanie lub odblokowanie kompatybilnych pojazdów i uruchomienie silnika do jazdy.

Kod wskazuje, że CarKey byłby zasadniczo cyfrowym kluczem samochodowym przechowywanym w aplikacji Wallet. Umożliwi on zbliżenie się do pojazdu, przytrzymanie iPhone’a lub zegarka Apple Watch w pobliżu czytnika NFC w pojeździe, uwierzytelnienie za pomocą Face ID i automatyczne odblokowanie pojazdu. Podobnie jak Apple Pay dla transportu, Express Mode byłby opcją eliminując potrzebę uwierzytelnienia.

Jak wynika z kodu, w celu wstępnej konfiguracji CarKey należałoby umieścić iPhone’a na czytniku NFC w pojeździe. Apple twierdzi, że proces może potrwać kilka minut. Następnie należy wprowadzić kod parowania dostarczony przez lokalnego przedstawiciela lub połączyć się przy użyciu aplikacji marki pojazdu.

Dodatkowo, możliwe będzie udostępnianie CarKey innym osobom, dając im pełne lub ograniczone możliwości odblokowywania i kierowania pojazdem.

Apple będzie współpracować z producentami samochodów w tej inicjatywie, sugerując, że CarKey może stać się opcją instalowaną fabrycznie, taką jak CarPlay. Ta funkcja wymagałaby pojazdu z obsługą NFC, więc prawdopodobnie byłaby ograniczona do nowszych modeli. Nie jest jasne, kiedy CarKey może zacząć się rozwijać, ale być może planowane jest publiczne wydanie w iOS 13.4 w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Warto zauważyć, że Apple jest członkiem Car Connectivity Consortium, czyli CCC, które niedawno ogłosiło nową specyfikację Digital Key 2.0 opartą na NFC, która zostanie udostępniona do końca 2019 r. CCC stwierdziło, że ta specyfikacja ustanawia bezpieczne połączenie między urządzeniem mobilnym i pojazdem korzystając z technologii NFC, która działa nawet wtedy, gdy poziom naładowania baterii kompatybilnego urządzenia jest niski.

Konsorcjum już opracowuje specyfikację Digital Key 3.0 opartym zarówno na Bluetooth LE jak i ultraszerokopasmowym, aby umożliwić pasywny, bezbłędny dostęp do lokalizacji. Umożliwiłoby to pozostawienie telefonu iPhone w kieszeni lub plecaku podczas uzyskiwania dostępu lub uruchamiania pojazdu. Apple dodał obsługę Ultra Wideband do swojej oferty iPhone’a 11 i obiecał, że daje to początek „niesamowitych nowych możliwości”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
4 lat temu

[…] plotek, że Apple pracuje nad funkcją CarKey dla iPhone’a, konsorcjum Car Connectivity ogłosiło dzisiaj, że ich specyfikacja Digital […]

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx