wtorek, 23 lipca

O tym, czy ostatecznie zdecydujemy się na zakup określonego urządzenia mobilnego, często decyduje żywotność baterii.

Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ wspomniane urządzenia służą nie tylko rozrywce, lecz także coraz częściej są naszym warsztatem pracy w przypadku wykonywania obowiązków zdalnie. Jako że parametry baterii dla wielu wydają się brzmieć tajemniczo, wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę w odniesieniu do akumulatorów montowanych w urządzeniach mobilnych.

Baterie litowo-jonowe, na co zwrócić uwagę?

Li-iony w stosunku do poprzedniczek, baterii niklowo-wodorkowych, cechują znacznie mniejsze gabaryty w stosunku do pojemności. Dzięki temu znalazły zastosowanie w przemyśle teleinformatycznym, zwiększając skutecznie czas pracy sprzętu mobilnego. Dodatkowo zyskujemy potężny gratis w postaci przyspieszenia procesu ładowania się baterii litowo-jonowych.

Baterie litowo-jonowe, zalety:

 • małe wymiary;
 • niska waga
 • większa pojemność.

Najistotniejszym parametrem, z punktu widzenia przeciętnego użytkownika są miliampero-godziny (mAh), podawane w specyfikacji technicznej produktu. Jest to informacja o tym, jakie natężenie prądu uzyskamy z akumulatora w ciągu jednej godziny.

Konstrukcja akumulatorka jest szalenie prosta. Między parą elektrod znajduje się i elektrolit umożliwiający swobodny przepływ elektronów. Materiałem konstrukcyjnym jest lit, z uwagi na swoje niezwykłe właściwości. Jest to metal o wysokim potencjale elektrotechnicznym przy najmniejszej gęstości spośród pozostałych.

Dla porządku wyjaśnijmy różnicę między pojęciami ogniwo oraz bateria. Samo ogniwo jest zawsze podstawowym elementem każdej baterii, ponieważ to właśnie w nim znajdują się elektrody, separator oraz elektrolit.

Bateria jest swoistą obudową z zawartymi w niej ogniwami. Zapobiega ona rozlaniu się elektrolitu oraz przedostaniu do wnętrza tlenu. W dalszej części artykułu ogniwa będziemy określali mianem baterii lub akumulatorów litowo-jonowych. Dodajmy, że liczba ogniw ograniczona jest jedynie możliwościami konstrukcyjnymi akumulatora.

W kontekście wydajności baterii należy zwrócić uwagę na to, iż zmniejsza się ona w miarę upływu czasu. Nie mamy na to wpływu, jak dotąd nie znaleziono jeszcze złotego środka. Ponadto na wydajność ma wpływ także liczba uruchomionych aplikacji. Niektóre działają w tle, z tego powodu mniej doświadczeni użytkownicy mogą odnieść mylne wrażenie, że akumulator jest uszkodzony.

Na czas pracy bez ładowania mają wpływ również:

 • jasność matrycy;
 • głośność;
 • użycie procesora;
 • łącza.

Nawet wiek samego urządzenia i temperatura otoczenia może mieć wpływ na większy pobór mocy.

Baterie litowo-jonowe, awarie

Do głównych przyczyn awarii należą:

 • Wadliwa konstrukcja baterii;
 • Zła jakość produktu;
 • Zewnętrzne źródła wysokiej temperatury;
 • Przeładowanie baterii.

Jednym z głównych powodów wycofania 2,5 miliona Galaxy Note 7 z rynku, była źle zaprojektowana, zbyt mała przestrzeń oddzielająca elektrody. W efekcie następował wybuch w trakcie ładowania smartfona.

Akumulatory litowo-polimerowe (Li-Poly), bezpieczeństwo

Producenci, poszukując bezpiecznych rozwiązań, zwrócili swoją uwagę na zastąpienie elektrolitu ciekłego formą stałą bądź żelową. Elektrolit polimerowy w takiej formie nie wycieka nawet w przypadku pęknięcia obudowy baterii. Poza tym z uwagi na swoją gęstość akumulatory litowo-polimerowe (Li-Poly), wykazują znacznie większą wydajność oraz żywotność.

Jest jeszcze jeden argument za stosowaniem nowej technologii. Mianowicie, obudowa akumulatorów litowo-polimerowych charakteryzuje się elastycznością, co znacznie ułatwia proces produkcyjny urządzeń mobilnych. Można ją dopasować do każdej wolnej przestrzeni, bez konieczności zmian konstrukcyjnych sprzętu. W celu zabezpieczenia baterii zestawy ogniw powinny być wyposażone w Systemy BMS (Battery Management System).

Różne wymiary oraz kształty akumulatorów oferowanych na  umożliwiają dostosowanie urządzeń do indywidualnych wymogów klientów. Z tego powodu wskazany jest wcześniejszy kontakt z firmą dostarczającą akumulatory litowo-polimerowe.

Za pośrednictwem formularza kontaktowego możesz uzyskać odpowiedzi wymagające profesjonalnej konsultacji. Nasi eksperci bezpłatnie doradzą i udzielą wskazówek technicznych dotyczących poszukiwanych przez Was akcesoriów.

Czas na nowoczesność. Szukasz nowych rozwiązań? My znajdziemy je dla Ciebie.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx