czwartek, 18 lipca

Apple zgodził się zapłacić do 500 milionów dolarów na rozstrzygnięcie długotrwałego pozwu zbiorowego w Stanach Zjednoczonych, który oskarżył firmę o „potajemne spowalnianie” starszych modeli iPhone’ów donosi Reuters.

Zgodnie ze wstępnym rozliczeniem, każdy użytkownik pozwu mógłby otrzymać około 25 dolarów. Kwota może się zmienić lub nieznacznie wzrosnąć w zależności od opłat prawnych i łącznej wartości zatwierdzonych roszczeń, przy czym całkowita wypłata Apple spadnie od 310 do 500 milionów dolarów.

Pozew obejmuje wszystkich byłych lub obecnych amerykańskich właścicieli iPhone’a 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus i SE z systemem iOS 10.2.1 lub nowszym (dla iPhone’a 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, i SE) lub iOS 11.2 lub nowszym (dla iPhone’a 7 i 7 Plus), którzy korzystali z tych wersji iOS przed 21 grudnia 2017 roku.

Apple nie dopuścił się żadnych wykroczeń prawnych jednak wyraził zgodę na ugodę. Amerykański sędzia federalny Edward J. Davila ma wstępnie zatwierdzić proponowane porozumienie 3 kwietnia 2020 r.

Preliminary Settlement by MacRumors on Scribd on Scribd

Pozew zbiorowy został wniesiony w grudniu 2017 roku, po tym, jak Apple ujawnił, że ogranicza maksymalną wydajność niektórych starszych modeli iPhone’ów z zużytymi użytkowaniem bateriami gdy jest to konieczne, aby zapobiec nieoczekiwanemu wyłączeniu się urządzeń. Pozew nazwał to „jednym z największych oszustw konsumenckich w historii”.

Firma Apple wprowadziła system zarządzania wydajnością w systemie iOS 10.2.1, ale początkowo nie wspomniała o zmianach w informacjach do tej aktualizacji. Podobnie w oświadczeniu wydanym miesiąc później Apple nadal wspomniał jedynie o niejasnych „ulepszeniach”, które spowodowały znaczną redukcję nieoczekiwanych wyłączeń iPhone’a.

Apple ujawnił dokładnie, jakie to są tak zwane „ulepszenia” po tym, jak założyciel firmy Primate Labs, John Poole zwizualizował, że niektóre urządzenia iPhone 6 i iPhone 7 nagle uzyskały niższe wyniki testów porównawczych, zaczynając od iOS 10.2.1 i iOS 11.2, pomimo działania z maksymalną wydajnością na poprzednich wersjach.

Apple przeprosił za brak komunikacji w grudniu 2017 roku i obniżył cenę wymiany baterii do 129 złotych za telefon iPhone 6 i nowszy do końca 2018 roku. Następnie Apple wypuścił system iOS 11.3 z nową funkcją, która umożliwia użytkownikom śledzenie stanu baterii i statusu wydajności.

System zarządzania wydajnością został również domyślnie wyłączony od iOS 11.3 i jest włączany tylko wtedy, gdy iPhone nieoczekiwanie przestanie działać. Zarządzanie wydajnością może być również ręcznie wyłączone przez użytkowników.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx