sobota, 25 maja

iOS 8

Podczas dzisiejszego otwarcia doroczne Worldwide Developers Conference Apple ogłosił swój nowy system mobilny iOS 8. System iOS 8 da użytkownikom wiele nowych funkcji, w tym zmienione funkcje powiadamiania, uaktualnione auto-poprawianie o nazwie QuickType, wsparcie dla klawiatur zewnętrznych, ulepszenia poczty oraz nowy komponent do śledzenia zdrowia nazwany HealthKit.

Centrum powiadomień 
Interaktywne powiadomienia pozwalają użytkownikom na przesunięcie w dół i interakcję z nimi, aby szybko odpowiedzieć na wiadomość tekstową lub inne powiadomienia, bez opuszczania aktualnie otwartej aplikacji lub działania z powiadomieniami wyświetlanymi na ekranie blokady. W demo, Craig Federighi był w stanie odpowiedzieć na iMessage jak i post Facebooka bezpośrednio z ekranu powiadomienia, które pojawiło jako osobne okienko na używanej aplikacji.

Ulepszenia klawiatury 
Nowa funkcja w klawiaturze iOS o nazwie QuickType, czyli pisanie za pomocą pociągnięć. QuickType uczy się nawyków i każdego języka użytkownika przy jednoczesnej ochronie prywatności. Wraz z QuickType poprawiona zostanie istniejąca klawiatura iOS Apple, która ma zamiar po raz pierwszy umożliwić użytkownikom zainstalowanie klawiatur innych firm, co oznacza, że aplikacje klawiszowe, takie jak Swype można stosować natywnie w systemie operacyjnym.

third_party_screen_2x

Ulepszenia Wiadomości
Wiadomości dostaną możliwość tworzenia wątków rozmowy, dodawania i usuwania ludzi z rozmów grupowych, pozwalają użytkownikom na rozmowy grupowe, opuszczenie dyskusji – funkcję, która była bardzo wyczekiwana przez użytkowników. Jako dodatek do rozmów grupowych, jej użytkownik ma również możliwość włączenia trybu „Nie przeszkadzać”, co spowoduje wyciszenia powiadomień o wiadomościach w aktywnie dyskutującej grupie.

W iOS 8, Wiadomości pozwalają użytkownikom na dzielenie się swoją lokalizacją wprost z aplikacji. System pozwala także na wiadomości audio i wideo, które mają być rejestrowane bezpośrednio w aplikacji Wiadomości i wysyłane do przyjaciół. Te wiadomości mogą być oglądane w tym samym wątku lub z ekranu blokady.

HealthKit
HealthKit jest nowym API dla deweloperów, które będzie gromadzić i konsolidować informacje zdrowotne użytkowników z wielu źródeł i aplikacji, takich jak Nike i Fitbit. Powiązana z nim aplikacja „Health” będzie monitorować wskaźniki sprawności, łącząc ze sobą dane z aplikacji firm trzecich.

Siri
Siri dostaje kilka aktualizacji, z możliwością wywoływania jej bezdotykową komendą „Hey, Siri” wraz z wsparciem rozpoznawania utworów muzycznych, 22 nowymi językami (miejmy nadzieję że doczekamy się polskiego) i funkcją rozpoznawania głosu.

Rozszerzenia 
Istnieją tysiące nowych API dla deweloperów, a jednym z najbardziej ekscytujących były rozszerzania. Ta funkcja umożliwia aplikacjom w iOS 8 na wymianę informacji między sobą oraz z centrum powiadomień. Demo rozszerzeń pozwalało na zastosowanie filtrów z aplikacji takiej jak Instagram bezpośrednio z poziomu przeglądania zdjęć bez wchodzenia do osobnej aplikacji.

Rozszerzenia pozwalają również aplikacjom na zainstalowanie widgetów w Centrum Powiadomień, które działają podobnie do istniejących widgetów Apple jak kalendarz, akcje i więcej.

Touch ID
Deweloperzy będą mogli po raz pierwszy uzyskać dostęp do Touch ID  w celu ochrony aplikacji. Dane o odciskach palców zostaną oddzielone, a autoryzacja automatycznie odblokuje hasła przechowywane w pęku kluczy do udzielenia użytkownikowi dostępu do nich w aplikacji.

Family Sharing 
Family Sharing pozwoli rodzinom dzielić się zdjęciami, kalendarzem, przypomnieniami i innymi funkcjami do sześciu osób na raz. Family Sharing pozwala również rodzinie (maksymalnie 6 osobom) na konto Apple ID korzystające z tej samej karty kredytowej. Po włączeniu Family Sharing, gdy dziecko próbuje zakupić aplikację, dorosły będzie informowany o tym fakcie na ekranie własnego telefonu z prośbą o zatwierdzenie zakupu.

family sharing iOS 8

iOS 8 będzie wspierać najnowszych urządzenia Apple począwszy od iPhone’a 4S. System będzie dostępny w wesji beta dla zarejestrowanych deweloperów jeszcze dzisiaj, a do publicznej wiadomości zostanie oddany jesienią.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx