poniedziałek, 15 lipca

iOS 9

Podczas dzisiejszej prezentacji otwierającej WWDC, Apple ogłosił iOS 9, najnowszą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego. iOS 9 ma poprawione cztery centralne obszary: inteligencja, aplikacje, iPad i fundamenty. Inteligencja przejawia się przede wszystkim w aktualizacji Siri, która ma zupełnie nowy design podobny do interfejsu Apple Watch i nowego aktywnego asystenta o nazwie Proactive.

Nowa, bardziej aktywna Siri wyszukuje kontekstowo i może zaoferować jeszcze więcej informacji niż kiedykolwiek. Na przykład, jeśli użytkownik biega codziennie rano Siri może mu ona polecić muzykę do biegania, gdy użytkownik podłącza do iPhone’a słuchawki. Muzyka dobierana jest kontekstowo i zależna jest od czasu i miejsca, więc jeśli użytkownik jest w samochodzie Siri może oferować mu audiobooki lub podcasty zamiast muzyki, czy po prostu to, co użytkownik zwykle robi. Jeśli dzwoni do nas nieznany numer, nie znajdujący się w książce adresowej, Siri może przejrzeć nasze kontakty e-mail w jego poszukiwaniu, a gdy będzie w stanie go znaleźć wyświetli imię dzwoniącego użytkownika.

727be637342ff3c3a85c46b3380c589dc3acd535_large_2x

iOS 9 zostanie również wzbogacony o zupełnie nowe okno wyszukiwania, która będzie w stanie przeglądać aplikacje czy kontakty, linki, pobliskie lokalizacje czy wydarzeniach na świecie. Wprowadzony zostanie nowy interfejs API dla wyszukiwania, co oznacza, że można teraz wyciągnąć dane wyszukiwania z poziomu zawartości aplikacji. Po dotknięciu wyszukanej zawartości i jej dotknięciu zostaniemy przeniesieni bezpośrednio do wnętrza aplikacji.

d82072ec4d1d94f99f755ecdf22bd3ce9384d983_large_2x

Nowe funkcje wyszukiwania i Siri mają bardzo ostre wymogi dotyczące prywatności. Wyszukiwanie jest anonimowe i nie korzysta z Apple ID użytkownika i nie jest powiązane z innymi usługami firmy Apple. Apple mówi, że użytkownicy będą w stanie w pełni kontrolować swoje dane i treści.

Zmiany dotyczące aplikacji zaczynają się od Notatek, które przejdą sporą reorganizację w iOS 9, otrzymując nowe opcje formatowania, zdjęcia, listy kontrolne i opcje rysowania i szkicowania. Zmiany mają zostać wprowadzone także w aplikacji Mapy, która jak mówi Apple, ma 5 mld żądań użytkowników tygodniowo. Mają one otrzymać zupełnie nową funkcję o nazwie Transit. Usługa ta ma pokazywać jak dojechać z punktu A do B czyli coś podobnego jak polski serwis „jakdojade”. Niestety działać ma początkowo tylko w wybranych miastach – kilku w USA, w Londynie, Berlinie w wielu miastach w Chinach.

ed00b2c8a357c8f97ff5cc467d31951aaa6b5ce6_large_2x

System iOS 9 ma posiadać także nową aplikację Aktualności podobną do znanego Flipboardu. Ma ona agregować treści z różnych zewnętrznych źródeł treści takich jak ESPN, Politico, the New York Times, Conde Nast. Wygląda jednak na to że aplikacja nie trafi do Polski.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych nowości jaka ma się pojawić w iOS 9 przeznaczona jest dla iPada. Mowa o wielozadaniowości i nowej klawiaturze QuickType ze znacznie rozbudowanymi funkcjami edycji. Użytkownicy będą mogli przenieść teraz każdą aplikację w miejsce na ekranie o nazwie „SlideOver”, aby zobaczyć ją w mniejszej wersji obok innej aplikacji.Wielozadaniowość pozwala również umieścić dwie aplikacje obok siebie w SplitView. Dodatkowo, istnieje również funkcja obraz w obrazie, który pozwala na oglądanie wideo z innej aplikacji, podczas wykonywania innej czynności takiej jak pisanie maila. Choć większość funkcji jest dostępna dla wszystkich iPadów, SplitView będzie dostępny tylko dla iPada Air 2.

0865d57c9b1311cbbafdbf4c3f3f9e15f09a8307_expanded_large_2x

d26812841cf30d0074c44547096af11fd368dfad_expanded_large_2x

https://www.youtube.com/watch?v=r32YphduXGE

IOS 9 ma mieć także ulepszoną wydajność i żywotność baterii z nowym trybem niskiego poboru energii, który może przedłużyć żywotność baterii do 3 godzin. Firma z Cupertino ma także zaktualizować swoją funkcję Software Update i czas potrzebny na pobranie najnowszej aktualizacji oprogramowania. Dodatkowo, Apple zmniejszy przestrzeń potrzebną do pobrania iOS 9 z 4,6 GB do 1,3 GB.

IOS 9 trafi do użytkowników na jesieni, a już dziś zostanie udostępniony deweloperom. Co najważniejsze będzie działał na wszystkich urządzeniach na których działa iOS 8.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
M
M
9 lat temu

A co z siri po polsku??

Michał
Michał
9 lat temu

Wow! Nie spodziewałem się, że to będzie aż taka genialna zmiana 😀 jestem pod wrażeniem 🙂

el
el
9 lat temu

Jest też polski akcent – dodali kompresor LZFSE (Lempel Ziv Finite State Entropy): lepsza kompresja niż ZLIB, 3 razy szybszy. Finite state entropy to implementacja kodowania entropii z Krakowa (asymmetric numeral systems) które ostatnio zastępuje m.in. Huffmana: https://github.com/Cyan4973/FiniteStateEntropy

skl
skl
9 lat temu

a siri po polsku nie bedzie nigdy…wiec nam to lotto

4
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx