piątek, 29 września

Apple zamierza wydać nowy, podstawowy model 13-calowego MacBooka w drugiej połowie 2018 roku, wynika ze źródeł branżowych cytowanych przez DigiTimes. Raport twierdzi, że General Interface Solution (GIS) ma zdobyć więcej zamówień na wyświetlacze LCD od Apple dla planowanego nowego modelu, po tym jak zaczął dostarczać moduły dla istniejących MacBooków w czwartym kwartale zeszłego roku.

Wnioskiem z dzisiejszego raportu, który jest ubogi pod względem szczegółów, jest fakt, że kolejny podstawowy MacBook prawdopodobnie zastąpi 13-calowego MacBooka Air, najtańszego notebooka firmy Apple, którego cena zaczyna się od 4799 złotych. Długoterminowym celem firmy Apple było zastąpienie MacBooka Air przez 12-calowy MacBook, który został wprowadzony w 2015 roku, ale sprzedaż Air pozostała silna głównie dzięki przystępnej cenie. W 2016 roku Apple wypuścił 13-calowego MacBooka Pro bez paska dotykowego jako realną alternatywę dla MacBooka Air, ale cena Pro zaczyna się od 6499 złotych, czyli o 1700 złotych więcej niż model podstawowy Air.

Dzięki charakterystycznemu wzornictwu MacBook Air jest jedynym notebookiem, jaki wciąż sprzedaje firma, nie posiadający wyświetlacza Retina. Aby utrzymać tę funkcjonalność przez dłuższy czas, Apple podbił procesor modelu podstawowego z 1,6 GHz do 1,8 w czerwcu 2017 roku, ale wprowadził tylko drobne aktualizacje od czasu ostatniej ważnej jego zmiany w marcu 2015 roku. 11-calowy MacBook Air został wycofany całkowicie i nie spodziewamy się jego dalszych istotnych aktualizacji.

Nie jest jasne, jaki wygląd będzie miał nowy, podstawowy model 13-calowego MacBooka, chociaż Apple prawdopodobnie dołoży starań, aby wyraźnie odróżnić go od istniejących 13-calowych modeli MacBooka Pro. Firma Apple bada możliwości korzystania z pełnoekranowych wyświetlaczy OLED w przyszłych seriach komputerów MacBook, jednak w tym przypadku zachowa ona raczej technologię wyświetlania LCD jednocześnie zostawiając OLED dla swojego zestawu Pro, podobnie jak zróżnicowanie OLED/ LCD, zastosowane w tegorocznym składzie iPhone’ów.

Apple ma również zamiar używać procesorów ARM do przyszłych MacBooków, co zmniejszyłoby zależność firmy od Intela, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie problemy z Spectre i Meltdown. Zainteresowanie Apple budowaniem własnych procesorów dla notebooków mogłoby również umożliwić kontrolowanie technologii wyświetlania następnej generacji i niektórych powiązanych kluczowych komponentów, co dodatkowo odróżniałoby komputery Apple od innych na rynku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ziomal
ziomal
5 lat temu

12 calowy Macbook jest na rynku od 2015 roku !! a nie od 2008..

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx