wtorek, 25 czerwca

Apple Watch może dość dokładnie określić „zespół słabości” użytkownika wynika z niedawno opublikowanych badań Uniwersytetu Stanforda.

Zespół słabości ( z ang. frailty) znany jest od wielu lat w geriatrii amerykańskiej. Jest on ściśle związany z osobami w wieku starszym z problemami zdrowotnymi i z postępującym zmniejszaniem się sprawności fizycznej. Zespół słabości należy do zasadniczych problemów zdrowotnych osób starszych. Zainteresowanie tym zespołem w świecie geriatrii w ostatnich latach znacznie wzrosło z powodu częstości jego występowania w starzejącej się populacji.

Zespół słabości można określić za pomocą testu sześciominutowego marszu (6MWT), a metryka jest ogólnym standardem stosowanym do oceny sprawności funkcjonalnej i wydolności wysiłkowej pacjenta. Według Apple, wyższe wyniki wskazują na „zdrowszą czynność serca, układu oddechowego, krążenia i nerwowo-mięśniowego”.

Badanie przeprowadzono przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda i sfinansowano przez firmę Apple. Firma dała 110 pacjentom z chorobami układu krążenia iPhone’a 7 i Apple Watch Serii 3. Pacjenci przeprowadzali w domu regularne sześciominutowe testy chodu, które następnie porównywano ze standardowymi wynikami 6MWT.

Badanie wykazało, że Apple Watch był w stanie dokładnie ocenić zespół słabości z 90-procentową czułością i 85-procentową swoistością, gdy był przeprowadzany w warunkach klinicznych. Podczas testów w domu bez nadzoru, Apple Watch był w stanie ocenić zespół słabości z 83-procentową czułością i 60-procentową swoistością.

Odkrycia wskazują, że dane dotyczące aktywności pasywnej zbierane przez Apple Watch są dokładnym wskaźnikiem wydajności 6MWT.

Podczas gdy w badaniu wykorzystano specjalnie opracowaną aplikację o nazwie „VascTrac” do zbierania danych 6MWT wraz z pasywnie zbieranymi danymi o aktywności zegarka Apple Watch, od tego czasu firma Apple dodała do watchOS 7 serię nowych wskaźników zdrowotnych związanych z mobilnością, w tym 6-minutowy marsz (6MWT). Jest prawdopodobne, że wstępne dane z badań takich jak to, zachęciły Apple do dodania nowych metryk w watchOS 7.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx