poniedziałek, 11 grudnia

Dziś mija 20 rocznica, kiedy to nieżyjący już Steve Jobs zaprezentował pierwszy komputer iMac, który stał się decydującym momentem w historii firmy Apple. Prezes Apple Tim Cook upamiętnił tę okazję na Twitterze.

 

„To jest iMac”, powiedział Jobs, który wrócił na stanowisko Apple jako tymczasowy CEO zaledwie osiem miesięcy wcześniej, po 12 letniej przerwie. Wielki tłum wybuchł aplauzem w Flint Center, tym samym audytorium, w którym Jobs zaprezentował pierwszego Macintosha w 1984 roku.

Emocje koncentrowały się na tym, że iMac nie wyglądał jak inne komputery stacjonarne tamtych czasów. Nie był to typowy monitor w kształcie kwadratu w kolorze matowego beżu. To była maszyna „wszystko w jednym” z zaokrągloną, półprzezroczystą obudową, najpierw w kolorze niebieskim, a później w kilku innych kolorach tęczy.

Celem iMaca miało być codzienne podłączenie do internetu. Według Kena Segalla, dyrektora kreatywnego, który wymyślił nazwę komputera, litera „i” w nazwie iMac oznaczała internet. Z prezentacji Apple wynikało, że litera odnosiła się również do słów indywidualny, instruować, informować i inspirować.

Co ważniejsze, iMac był punktem zwrotnym dla Apple, firmy, która straciła swój cel w połowie lat 90. Apple miał wtedy setki milionów dolarów długu, miał rozstrzelony asortyment produktów z kilkunastoma modelami komputerów Macintosh i wydawało się, że brakuje mu jasnego planu. To wszystko działo się, dopóki nie pojawił się tam Jobs.

Jobs miał na celu uproszczenie oferty produktów z jednym komputerem stacjonarnym i jednym komputerem przenośnym odpowiednio dla konsumentów i specjalistów. iMac miał być właśnie komputerem dla każdego.

Sukces iMaca wynikał częściowo z dużej kampanii marketingowej opracowanej przez agencję reklamową TBWA / Chiat/Day. Reklamy, zarówno w formie drukowanej, jak i telewizyjnej, skupiały się na designie iMaca oraz prostocie zarówno jego konfiguracji jak i połączenia z internetem. W kilku miejscach wystąpił aktor Jeff Goldblum.

W ciągu dwóch dziesięcioleci, iMac przeszedł kilka zmian, nadążając za szybkimi postępami technologicznymi. Przez te wszystkie lata firma Apple zwracała uwagę zarówno na design, jak i funkcjonalność.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx