niedziela, 19 maja

Według Marka Gurmana z Bloomberga, Apple rozpocznie aktualizację swojej linii Maców o czipy M4 pod koniec 2024 roku. M4 będzie układem dedykowanym przede wszystkim poprawie wydajności w obszarze sztucznej inteligencji.

W zeszłym roku Apple zaprezentował całą gamę układów M3, M3 Pro i M3 Max w październiku, więc istnieje szansa, że podobnego schematu możemy się spodziewać w przypadku rodziny M4. Gurman twierdzi, że aktualizacja do M4 obejmie całą linię Maców w okresie od końca 2024 do początku 2025 roku.

Pierwsze w kolejce po czipy M4 mają być: ‌iMac‌, podstawowy 14-calowy MacBook Pro, wyższej klasy 14-calowy MacBook Pro, 16-calowy MacBook Pro oraz ‌Mac mini‌. Wiosną 2025 nastąpi aktualizacja 13- i 15-calowego MacBooka Air, a w połowie 2025 roku – Mac Studio. Ostatni w kolejce, bo dopiero w drugiej połowie 2025 roku, ma zostać wyposażony w M4 ‌Mac Pro‌.

Według doniesień, Apple zbliża się do produkcji procesora M4, który ma występować w co najmniej trzech głównych wersjach. Nazwy kodowe czipów to Donan dla wersji podstawowej, Brava dla średniej i Hidra dla topowej. Układ Donan trafi do MacBooka Pro niższej klasy, MacBooków Air i ‌Mac mini‌ podstawowego. Z kolei chipy Brava znajdą się w wyżej pozycjonowanych MacBookach Pro i ‌Mac mini‌. Układ Hidra został zaprojektowany dla ‌Mac Pro‌, co sugeruje, że jest to czip z rodziny „Ultra” lub „Extreme”.

Wersje Maców wyposażone w czipy M4 mogą obsługiwać nawet 512 GB zunifikowanej pamięci RAM, co stanowi znaczny skok względem obecnego limitu 192 GB.

Czipy M4 zostaną wyprodukowane w tym samym procesie litograficznym 3 nm, co układy M3. Jednak dostawca Apple, TSMC, prawdopodobnie wykorzysta ulepszoną wersję tego procesu, aby zapewnić wzrost wydajności i energooszczędności. Apple planuje również dodać znacznie ulepszony Neural Engine z większą liczbą rdzeni dedykowanych zadaniom z zakresu SI.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx