sobota, 25 maja

Apple ogłosił dzisiaj macOS 12, który nazywa macOS Monterey. Nowa wersja macOS zyskuje takie funkcje, jak Universal Control, AirPlay na Maca i Skróty dla Maca. Apple powiedział, że system macOS Monterey pomoże użytkownikom zrobić więcej i bardziej płynnie pracować na urządzeniach Apple.

W zaktualizowanym Safari, Apple przeprojektował karty w swojej przeglądarce internetowej, umożliwiając użytkownikom zobaczenie większej zawartości strony, na której się znajdują. Nowy pasek kart przyjmuje kolor strony i łączy karty, pasek narzędzi i pole wyszukiwania w jeden kompaktowy projekt. Dzięki grupom kart użytkownicy mogą łatwo zapisywać karty i zarządzać nimi, a także synchronizować je na komputerach Mac, iPhonie i iPadzie.

‌macOS Monterey‌ otrzyma również aplikację Skróty dla komputerów Mac. Podobnie jak w iOS, skróty na Macu pozwalają użytkownikom z łatwością wykonywać zadania, a Apple wprowadzi duży asortyment gotowych skrótów dla użytkowników komputerów Mac.

Universal Control łączy komputer Mac z iPadem, umożliwiając użytkownikom pracę za pomocą jednej myszy i klawiatury lub gładzika na obu urządzeniach. Użytkownicy będą mogli płynnie przeciągnąć mysz macOS na iPada, a nawet przeciągać i upuszczać zawartość między urządzeniami.

AirPlay na Maca pozwoli użytkownikom odtwarzać, prezentować i udostępniać wszystko ze swojego iPhone’a lub iPada bezpośrednio na ekranie Maca. Głośniki Mac mogą być również używane jako głośniki AirPlay, dzięki czemu użytkownicy mogą odtwarzać muzykę lub podcasty na komputerze Mac lub używać komputera Mac jako dodatkowego głośnika do dźwięku multiroom.

W Notatkach dostępne są nowe funkcje, takie jak Szybka notatka, która pozwala użytkownikom zapisywać notatki w dowolnej aplikacji lub witrynie internetowej w całym systemie. Notatki wspólne mają teraz więcej funkcji, dodając wzmianki i widok aktywności, który pokazuje wszystkie zmiany wprowadzone w udostępnionej notatce.

Nowa funkcja Focus wprowadzona w iOS 15 również pojawi się w macOS Monterey. Użytkownicy mogą skoncentrować się na swoim zadaniu i odfiltrować powiadomienia niezwiązane z tą czynnością. Inne osoby próbujące skontaktować się z użytkownikiem zostaną poinformowane, że jest on skoncentrowany i jest niedostępny. Focus działa na urządzeniach Apple, więc gdy jest ustawiony na Macu, zostanie zastosowany do iPhone’a i iPada.

FaceTime zyskuje zestaw nowych funkcji audio i wideo, które według Apple sprawiają, że rozmowy są bardziej naturalne i realistyczne. Dźwięk przestrzenny jest teraz obsługiwany w FaceTime, a funkcja Voice Isolation zapewnia wyraźny głos użytkownika dzięki uczeniu maszynowemu, które eliminuje hałas z otoczenia. Tryb portretowy w FaceTime pozwala użytkownikom rozmyć tło rozmowy, podobnie jak tryb portretowy w Zdjęciach.

Jako rozszerzenie FaceTime, macOS wprowadza funkcję SharePlay pozwalającą użytkownikom dzielić się ulubioną muzyką, programami telewizyjnymi, filmami, projektami i nie tylko w FaceTime. Wszystkie aplikacje Apple — Apple Music i Apple TV+ — będą obsługiwane, a interfejs API zbudowany z myślą o łatwej adopcji pozwoli zewnętrznym programistom wprowadzać własne aplikacje do FaceTime.

Inne nowości to m.in.:

  • Mapy — nowa interaktywna kula ziemska i szczegółowe wrażenia z miast
  • Live Text – kopiuj i wklej tekst bezpośrednio ze zdjęcia
  • iCloud+ – nowe funkcje premium obejmują ukryj mój email, HomeKit Secure Video i iCloud Private Relay
  • Dźwięk przestrzenny — AirPods Pro i AirPods Max obsługują dźwięk przestrzenny na komputerach Mac M1
  • Prywatność — Ochrona prywatności poczty i nie tylko
  • Ułatwienia dostępu — ulepszony pełny dostęp do klawiatury, nowe opcje dostosowywania kursora i nie tylko

Wersja beta macOS Monterey będzie dostępna od dzisiaj dla deweloperów, a publiczna wersja beta będzie dostępna dla użytkowników komputerów Mac w lipcu. Dla wszystkich pozostałych system macOS Monterey będzie dostępny jesienią jako aktualizacja oprogramowania.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx