poniedziałek, 11 grudnia

Idąc w ślady kilku innych dużych firm technologicznych, Apple opublikował raport różnorodności ze względu na płeć i rasę swoich pracowników. Jak to zwykle w branży technologicznej bywa, większość pracowników Apple to mężczyźni – tylko trzy na dziesięciu pracowników na całym świecie to kobiety. W podziale tym mężczyźni zajmują 65 procent stanowisk nie-technicznych, 80 procent stanowisk technicznych i 72 procent kierownictwa Apple.

W Stanach Zjednoczonych, począwszy od stanowisk technicznych, zarządu i na stanowiskach nie technicznych kończąc pracownicy Apple są w 55 procentach biali, 15 procent to Azjaci, 11 procent Hiszpanie, a 7 procent czarni. Dziewięć procent pracowników odmówiło podania swojego pochodzenia, jeden procent wybrał opcje „inne”, a dwa procent wymieniło więcej niż jedno pochodzenie.

Dyrektor Generalny Apple Tim Cook, w swoim komentarzu stwierdził, że jest niezadowolony z tych liczb i małej różnorodności w Apple i stwierdził, że firma pracuje nad tym aby to poprawić.

Apple jest zobowiązany do przejrzystości, dlatego publikujemy statystyki dotyczące rasy i płci pracowników naszej firmy. Jako prezes, nie jestem zadowolony z liczb opublikowanych na tej stronie. Nie są one dla nas nowe, a my już  od jakiegoś czasu ciężko pracujemy, aby je poprawić. Czynimy postępy i jesteśmy oddani innowacyjności w pogłębianiu różnorodności, tak jak w rozwój naszych produktów.

Podczas swojej kadencji jako dyrektor generalny, Cook podjął kroki w kierunku poprawy różnorodności Apple poprzez zatrudnianie kobiet na stanowiska zarządcze w Apple. Tim Cook zatrudnił Angele Ahrendts na stanowisko kierownika sprzedaży detalicznej oraz Susan Wagner, która dołączyła niedawno do zarządu Apple, będąc kolejnym żeńskim członkiem zarządu obok Andrea Jung. Cook nadzorował także zatrudnienie Lisy Jackson, która nadzoruje sprawy ochrony środowiska spółki, oraz promował Denise Young Smith na szefa zasobów ludzkich. Apple jest także sponsorem Krajowego Centrum Informacji dla Kobiet i Technologii, którego celem zwiększenie zaangażowania kobiet w technologię.

W swoim raporcie, Apple sugeruje, że firma wykracza poza różnorodność rasy i płci, wskazując na swój udział w Kampanii Praw Człowieka.  Pod przywództwem Cooka, Apple wpierał ustawę przeciwko dyskryminacji w zatrudnieniu, w której lobbował dodanie lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych do obowiązującego prawa niedyskryminacji w USA. Apple niedawno wziął udział w imprezie Gay Pride w San Francisco, a firma od dawna chroni swoich pracowników LGBT.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx