wtorek, 16 kwietnia

OS X Mavericks

Na dzisiejszej imprezie inaugurującej WWDC, Apple ogłosił kolejną wersję swojego systemu operacyjnego Mac, nazwaną „Mavericks” od surfingowego spotu na północ Half Moon Bay w Kalifornii. Mavericks będzie zawierał wiele nowych funkcji Finder, tagowanie i niezależne korzystanie z wielu monitorów.

Oznaczanie elementów przez tagowanie pozwoli łatwiej sortować i wyszukiwać pliki. W trybie kilku monitorów, Finder wyświetla pasek menu na każdym, aby umożliwić łatwiejsze sterowanie wszystkimi aplikacjami. Mission Control został również zmodyfikowany, aby umożliwić łatwe przenoszenie aplikacji pomiędzy ekranami, a sam Mavericks może wyświetlać aplikacje za pośrednictwem podłączonego zestawu Apple TV.

Nowa funkcja o nazwie Timer Coalescing zmniejszy aktywność procesora, wygładzając aktywne procesy i czas bezczynności, podczas gdy kolejna nowa funkcja, Memory Compressed będzie skompresować pamięć do nieaktywnego wolnego miejsca dostępnego do uruchamiania aplikacji.

Safari dostanie poprawioną wersję strony Top Sites i pasek boczny z bezpośrednim dostępem do zakładek. Widoczne na pasku bocznym będą również linki udostępniane przez znajomych poprzez sieci społecznościowe. Pamięć w przeglądarce i użytkowania energii również zostanie udoskonalone w Mavericks.

Keychain w nowym systemie przeniesie się do iCloud w celu umożliwienia wzajemnej synchronizacji pomiędzy urządzeniami haseł do użycia w Safari i innych aplikacjach. Keychain będzie w stanie zaproponować mocne hasła i zapamięta dane kart kredytowych do łatwiejszych zakupów online.

Powiadomienia również zostaną przeprojektowane i dostaną możliwość zareagowania na iMessages lub nawet odebranie rozmowy Facetime bezpośrednio z banera powiadomień. Po wybudzeniu komputera z uśpienia , baner otrzymanych powiadomień pojawi się na ekranie blokady.

System Mavericks zostanie wyposażony w aplikację Mapy oferującą możliwości wyszukiwania, widoku Flyover, nawigowania turn-by-turn i możliwość wysyłania dojazdu bezpośrednio do urządzenia z systemem iOS.

Komputery Mac dostaną także iBooks, jak również bezpośredni dostęp do treści dostępnych w iTunes Store. Czytanie obejmujące zakładki, tryb nocny, a także dostęp do wbudowanych elementów multimedialnych.

Zarejestrowani deweloperzy mogą podejrzeć system Mavericks od dzisiaj, a wersja końcowa systemu operacyjnego zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom na jesieni.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piecioshka
piecioshka
10 lat temu

już się nie mogę doczekać!

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx