poniedziałek, 17 czerwca

iOS 7

Na dzisiejszym Worldwide Developers Conference w San Francisco, Apple zaprezentował najnowszą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego. Zgodnie z oczekiwaniami, iOS 7 oferuje gruntowną zmianę wyglądu, który usuwa wiele elementów widocznych w poprzednich wersjach systemu iOS i faworyzuje czyste i mniej błyszczący wygląd.

„To największa zmiana w iOS od wprowadzenia iPhone’a” powiedział Tim Cook. „Ma zupełnie nową strukturę, która jest spójna i która jest stosowana w całym systemie” powiedział Jony Ive w wideo prezentującym nowy system operacyjny. „Rozważyliśmy najdrobniejsze szczegóły, takie jak udoskonalenie typografii do znacznie większych, takich jak przeprojektowanie wszystkich ikon.”

Wygląd
iOS 7 wyposażony jest w zupełnie nowy schemat kolorów z przezroczystością, aby „stworzyć wrażenie głębi i witalności.”Konstrukcja znacznie różni się od wcześniejszej, ze nowymi ekranami wielozadaniowości oraz całkowicie przeprojektowanym interfejsie. Ikony są „płaskie”, zgodnie z oczekiwaniami, w jasnych nowych kolorach. Aplikacje takie jak Game Center zostały całkowicie przebudowane opierając się głównie na czerni i bieli z akcentami koloru.

iOS 7 zawiera nową funkcję śledzenia ruchu. Ponieważ urządzenie jest przenoszone w ręku, to faktycznie śledzi ono ruch, który przenosi się na ekran i na cały system.

Na scenie Federighi zaprezentował nową, dynamiczną aplikację pogody, która uwzględnia aktualne elementy pogodowe. Na przykład, jeśli pada deszcz na zewnątrz, aplikacja pokaże deszcz. Aplikacja pogoda wykorzystuje wszystkie nowe czcionki. Podobnie jak w przypadku aplikacji Pogoda, Kalendarz również posiada również minimalistyczny, nowy projekt.

Wiadomości przeszły zupełną rewolucję, otrzymując niebieski i biały interfejs. Przesuwanie na ekranie pozwala przejść z pojedynczej wiadomości do przeglądu wiadomości. Poczta ma taki sam interfejs, skupiając się na tekście i zdjęciach.

Centrum Powiadomień wygląda zupełnie inaczej i posiada opcję codziennego przeglądu. Dostępne jest z ekranu blokady telefonu, jak również w górnej części aplikacji.

Control Center
Control Center oferuje nowy dostęp do najważniejszych ustawień. Przesuwając w górę z dolnej części ekranu szybko przechodzimy do preferencji. Okno posiada przełączniki, które pozwalają użytkownikom na włączenie opcji „nie przeszkadzać” ustawienia jasności i latarki. Jest także kontrola dla odtwarzacza muzyki.

Wielozadaniowość
Wielozadaniowość  jest dostępna w iOS 7 dla wszystkich aplikacji. Odnotowuje, które aplikacje są używane rzadziej i utrzymuje te aplikacje aktualizowane w tle. Ma funkcję inteligentnego planowania i aktualizacji, np. gdy użytkownik sprawdza swój telefon przez cały dzień. Wykrywa sygnał zasięgu i wysyła powiadomienie push, dając czas aplikacji do aktualizacji w tle, aby móc już znów działać gdy będzie potrzebna. Jest też nowy ekran przełączania aplikacji, która wyświetla karty o dużych rozmiarach aplikacji.

multitasking

Safari
Safari dostanie szereg usprawnień w iOS 7, w tym nowy tryb pełnoekranowy i inteligentne pole wyszukiwania. Oferuje łatwy dostęp do ulubionych, a także posiada nowy interfejs z zakładkami wraz z funkcją kontroli rodzicielskiej i integracją iCloud keychain.

AirDrop
AirDrop będzie zawarte w iOS 7, ułatwiając użytkownikom udostępnianie zdjęć, filmów i innych treści z innymi właścicielami iPhone’ów. System ten jest szeroki i może być używany z każdą aplikacją, która obsługuje interfejs API, ale będzie obsługiwany tylko na najnowszych urządzeniach Apple, w tym iPhone 5, iPad czwartej generacji, a także iPad mini.

Aparat
iOS 7 wprowadza przeprojektowaną aplikację aparatu, która zawiera filtry. Jest też nowa aplikacja Zdjęcia, która wnosi większą organizację zdjęć w systemie. iOS wie, gdzie zdjęcia zostały zrobione, kiedy i ta informacja jest wykorzystywana do organizowania zdjęć do kategorii. iCloud Photo Sharing również została poprawiony, dzięki czemu użytkownicy mogą w pełni wspólnie dzielić się strumieniami zawierającymi zarówno zdjęcia jak i filmy.

Siri
Siri nadano „wspaniały” nowy interfejs. Siri dodano nowe opcje głosu, które zawierają męski głos i głosy innych języków, takich jak francuski. Siri również jest mądrzejsza, więc może teraz wykonywać zadania, takie jak włączenie Bluetooth lub zwiększenie jasności urządzenia. Zostały zintegrowane z nią nowe usługi takie jak wyszukiwanie w internecie z Bing, Twitterem i Wikipedią.

iOS 7 będzie dostępny dla programistów jeszcze dzisiaj. Dla wszystkich pozostałych użytkowników zostanie udostępniony na jesieni.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

 

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bartek
bartek
11 lat temu

wyglada bardzo ciekawie, no i wiele udogodnien ktore powinny byc wprowadzone juz dawno temu… itunes radio? ke? w kazdym razie widac ze chlopaki z cupertino ciezko pracuja

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx