niedziela, 19 maja

Apple zapowiedział i zaprezentował dziś iOS 15, nową wersję mobilnego systemu operacyjnego dla iPhonów z zaawansowanymi funkcjami, które poprawiają wrażenia z korzystania iPhone’a.

iOS 15 nie będzie rewolucją, będzie poprawą tego co jest wprowadzając przy okazji mnóstwo nowych funkcji. Apple skupił się w nim przede wszystkim na znacznie rozszerzonych możliwościach FaceTime, które mają być bardziej naturalne i dawać więcej możliwości interakcji z rozmówcą. Wprowadza on SharePlay do współdzielenia między sobą różnego rodzaju treści, pomaga użytkownikom skupić się, ale i być na bieżąco dzięki nowym sposobom zarządzania powiadomieniami, a także zapewnia więcej inteligencji do zdjęć i wyszukiwania, aby szybko uzyskać dostęp do informacji.

Mapy Apple ujawniają nowe, piękne sposoby odkrywania świata, aplikacja Pogoda została przeprojektowana wprowadzając pełnoekranowe mapy i czytelniejsze, graficzne wyświetlanie danych. Aplikacja Wallet dodaje obsługę kluczy domowych i dowodów osobistych (choć prawdopodobnie jeszcze nie w Polsce). Przeglądanie Internetu w Safari ma być jeszcze prostsze dzięki nowemu paskowi kart i grup kart. iOS 15 zawiera również nowe opcje kontroli prywatności w Siri, Mailu i innych miejscach w systemie, aby jeszcze bardziej chronić informacje użytkownika.

„Dla wielu klientów iPhone stał się nieodzowny, a w tym roku stworzyliśmy jeszcze więcej sposobów, dzięki którym może usprawnić nasze codzienne życie” – powiedział Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania. „iOS 15 pomaga użytkownikom pozostawać w kontakcie, dzieląc się doświadczeniami w czasie rzeczywistym, daje im nowe narzędzia, które pomagają ograniczać rozproszenie uwagi i skłaniają do skupienia się, wykorzystuje inteligencję do ulepszania wrażeń ze zdjęć, a dzięki ogromnym ulepszeniom Mapy oferują nowe sposoby poznawania świata. Nie możemy się doczekać, aż klienci tego doświadczą”.

FaceTime

FaceTime pomaga klientom łatwo łączyć się z najważniejszymi osobami, a dzięki iOS 15 rozmowy ze znajomymi i rodziną są jeszcze bardziej naturalne. Dzięki przestrzennemu dźwiękowi głosy w rozmowie FaceTime brzmią tak, jakby dochodziły z miejsca, w którym znajduje się osoba na ekranie, a nowe tryby mikrofonu oddzielają głos użytkownika od szumu tła. Zainspirowany wspaniałymi zdjęciami portretowymi zrobionymi na iPhonie tryb portretowy jest teraz dostępny dla FaceTime i zaprojektowany specjalnie z myślą o rozmowach wideo, dzięki czemu użytkownicy mogą rozmazać tło i wyostrzyć własną osobę. Podczas korzystania z grupowego FaceTime, nowy widok siatki pozwala uczestnikom widzieć więcej twarzy jednocześnie.

Użytkownicy mogą teraz dzielić się wrażeniami dzięki SharePlay. Łącząc się ze znajomymi przez FaceTime mogą razem słuchać tej samej muzyki z Apple Music, oglądać program telewizyjny lub film zsynchronizowany lub udostępniać swój ekran, aby wspólnie oglądać aplikacje. SharePlay działa na iPhonie, iPadzie i Macu, a dzięki wspólnym przyciskom kontroli odtwarzania każdy w sesji SharePlay może odtwarzać, wstrzymywać lub przewijać do przodu. SharePlay rozszerza się nawet na Apple TV, dzięki czemu użytkownicy mogą oglądać programy lub filmy na dużym ekranie, łącząc się przez FaceTime, a SharePlay zapewnia synchronizację odtwarzania przez wszystkich.

Rozmowy FaceTime wykraczają teraz poza urządzenia Apple dzięki możliwości tworzenia łącza na iPhonie, iPadzie lub Macu i udostępniania go za pośrednictwem Wiadomości, Kalendarza, Poczty lub aplikacji innych firm, dzięki czemu każdy może dołączyć do rozmowy FaceTime z przeglądarki internetowej z urządzenia Android i Windows. Połączenia FaceTime w sieci są w pełni szyfrowane, dzięki czemu ich prywatność jest wciąż utrzymywana.

Focus

iOS 15 zapewnia potężne narzędzia, które pomagają użytkownikom skupić się i nie rozpraszać telefonem. Focus to nowa funkcja, która filtruje powiadomienia i aplikacje na podstawie tego, na czym użytkownik chce się w danej chwili skupić. Klienci mogą ustawić swoje urządzenie w kilka trybów lub stworzyć swój własny tryb, który wykorzystując inteligencję urządzenia zasugeruje, które osoby i aplikacje mogą im się w danej chwili przydać i o czym telefon ma powiadamiać. Sugestie dotyczące fokusu są oparte na kontekście użytkownika, na przykład w godzinach pracy lub gdy kładą się do łóżka, a gdy fokus jest ustawiony na jednym urządzeniu Apple, automatycznie stosuje się do innych urządzeń Apple. Użytkownicy mogą tworzyć strony na ekranie głównym z aplikacjami i widżetami, które odnoszą się do momentów skupienia, aby wyświetlać tylko odpowiednie aplikacje i zmniejszać pokusę sięgania do innych aplikacji. Kiedy Fokus użytkownika blokuje przychodzące powiadomienia, ich status jest automatycznie wyświetlany innym w Wiadomościach, co odzwierciedla, że użytkownik jest obecnie nieosiągalny.

Nowe powiadomienia

Powiadomienia zostały przeprojektowane, dodając zdjęcia kontaktów dla osób i większe ikony dla aplikacji, które jeszcze bardziej ułatwiają ich identyfikację. Aby pomóc ograniczyć rozproszenie uwagi, nowe podsumowanie powiadomień gromadzi powiadomienia, które nie są w danej chwili ważne, aby dostarczyć je w bardziej dogodnym czasie, na przykład rano czy wieczorem. Wykorzystując inteligencję na urządzeniu, powiadomienia są uporządkowane według priorytetów, przy czym najistotniejsze powiadomienia pojawiają się na górze i są oparte na interakcjach użytkownika z aplikacjami. Pilne wiadomości będą dostarczane natychmiast, więc ważne komunikaty nie znajdą się w podsumowaniu.

Live Text w Zdjęciach

Live Text wykorzystuje inteligencję urządzenia, aby rozpoznać tekst na zdjęciu i umożliwić użytkownikom podjęcie działań z nim związanych. Na przykład użytkownicy mogą zdjęcie odręcznie napisanego przepisu aby w łatwy sposób skopiować go ze zdjęcia i przenieść do swojego notatnika w formie cyfrowej lub wybrać numer telefonu bezpośrednio ze zrobionego zdjęcia. Dzięki mocy Neural Engine aplikacja Aparat może również szybko rozpoznawać i kopiować tekst w danej chwili, na przykład hasło Wi-Fi wyświetlane w lokalnej kawiarni. Dzięki funkcji Visual Look Up użytkownicy mogą dowiedzieć się więcej o popularnych dziełach sztuki i zabytkach na całym świecie, roślinach i kwiatach występujących w przyrodzie, rasach zwierząt, a nawet znaleźć książki.

Przeprojektowane aplikacje Pogoda i Notatki

Pogoda zawiera więcej graficznych widoków danych pogodowych, pełnoekranowe mapy i dynamiczne układy, które zmieniają się w zależności od warunków. Animowane tła dokładniej odzwierciedlają pozycję słońca i opady, a powiadomienia podświetlają, kiedy deszcz lub śnieg zaczyna się i kończy.

Notatki dodają znaczniki utworzone przez użytkowników, które ułatwiają szybkie kategoryzowanie notatek, a wzmianki umożliwiają członkom udostępnionych notatek powiadamianie się nawzajem o ważnych aktualizacjach. Całkowicie nowy widok Aktywność pokazuje ostatnią historię udostępnionej notatki.

Łatwiejsza konfiguracja

Nowa konfiguracja iPhone’a sprawia, że rozpoczęcie pracy z iPhonem jest bardziej bezproblemowe niż do tej pory. Obecni użytkownicy iPhone’a mogą tymczasowo tworzyć kopie zapasowe danych w iCloud — nawet bez abonamentu — aby łatwo przenieść swoje dane na nowy iPhone. Dla tych, którzy po raz pierwszy przenoszą się na iPhone’a, ulepszona funkcja „Przenieś na iOS” z łatwością przenosi albumy zdjęć, pliki, foldery i ustawienia ułatwień dostępu, dzięki czemu iPhone od samego początku jest osobisty.

Nowy system iOS 15 ma zostać udostępniony publicznie na jesieni.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx