środa, 24 lipca

Jak informuje Bloomberg, inżynierowie Apple „ścigają się z czasem”, nad zmianą algorytmów czujnika natlenienia krwi w zegarku Apple Watch, aby uniknąć wstrzymywania sprzedaży urządzeń w Stanach Zjednoczonych.

Apple poinformował wczoraj, że od 21 grudnia zaprzestanie sprzedaży Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 w Stanach Zjednoczonych ze względu na zbliżający się zakaz importu wynikający ze sporu patentowego z firmą Masimo zajmującą się urządzeniami medycznymi.

Źródła, które rozmawiały z Bloombergiem, podały, że inżynierowie dostosowują sposób określania nasycenia tlenem i sposób udostępniania danych klientom, wprowadzając aktualizacje, które prawdopodobnie usuną technologię rzekomo naruszającą patenty Masimo. Prace są zgodne z oświadczeniem Apple, że „wykorzystuje szereg opcji prawnych i technicznych”, aby mieć pewność, że sprzedaż Apple Watch będzie mogła zostać wznowiona tak szybko, jak to możliwe.

Patenty Masimo dotyczą sprzętu obsługującego czujnik tlenu we krwi Apple Watch i Masimo uważa, że zmiana oprogramowania nie wystarczy, aby zaradzić naruszeniom patentów. „Hardware wymaga zmiany” – powiedział Masimo Bloombergowi.

Rzecznik Apple powiedział Bloombergowi, że pracuje nad przedstawieniem obejścia problemu, zatem Apple wydaje się uważać, że rozwiązanie oparte na oprogramowaniu będzie wystarczające. Jest mało prawdopodobne, że poprawka oprogramowania zostanie wdrożona przed zakończeniem sprzedaży, ponieważ Apple będzie musiał przetestować zmiany. Aktualizacje sprzętu trwałyby co najmniej kilka miesięcy.

W październiku Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (ITC) nakazała zakaz importu niektórych zegarków Apple Watch do USA po orzeczeniu, że Apple naruszył patenty Masimo dotyczące nieinwazyjnego pomiaru poziomu tlenu we krwi. Prezydent USA Joe Biden mógłby zmienić orzeczenie sądu i zawetować zakaz, zanim Apple będzie musiał zaprzestać sprzedaży Apple Watch, ale prezydenckie weto wobec zakazów ITC jest rzadkie.

‌Apple Watch Series 9‌ i ‌Apple Watch Ultra 2‌ to obecnie jedyne modele Apple Watch, które Apple sprzedaje z technologią wykrywania tlenu we krwi (z wyjątkiem modeli odnowionych), chociaż starsze zegarki Apple również korzystają z tej samej technologii. Jeśli zakaz zostanie wprowadzony, klienci nadal będą mogli naprawić i wymienić swoje urządzenia. Zakaz sprzedaży na obecną chwilę obowiązuje oczywiście tylko w Stanach Zjednoczonych, dlatego sprzedaż zegarków m.in. w Polsce jest obecnie nie zagrożona.

Jeśli Apple nie będzie w stanie usunąć technologii naruszającej prawo ani odwołać się od decyzji ITC, możliwe jest zawarcie ugody z Masimo, jednak jak dotąd nic nie wskazuje na to, że Apple i Masimo prowadzą rozmowy ugodowe.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx