sobota, 2 marca

Wczoraj po cichu Apple podwoił cenę za rozszerzenie pamięci RAM w podstawowym 13-calowym MacBooku Pro. Klienci w Polsce są teraz obciążani kwotą 1000 złotych za rozszerzenie do 16GB RAM z 8GB zamiast dotychczasowych 500 złotych. Podobne wzrosty zaobserwowano w innych krajach np. w Niemczech ze 125 do 250 euro i w Wielkiej Brytanii ze 100 do 200 funtów.

Chociaż Apple czasami dostosowuje ceny rozszerzeń do zmieniających się kosztów komponentów to dzisiejsza zmiana jest niezwykła gdyż poza faktem, że jest to wzrost a nie jak zazwyczaj spadek ceny, to 13-calowy ‌ MacBook Pro został wypuszczony mniej niż miesiąc temu.

 

Model podstawowy jest w dużej mierze podobny do swojego poprzednika, wykorzystując te same procesory Intel 8. generacji, a wiele innych komponentów wewnętrznych zostało podobnie utrzymanych. Mimo to model uważany jest za zaktualizowany, ze zmianami takimi jak nowa klawiatura Magic Keyboard. Bardzo rzadko Apple dostosowuje ceny tak szybko po premierze, co sugeruje nieoczekiwany wzrost kosztów Apple przeniesiony na konsumentów.

Łańcuchy dostaw na całym świecie zostały zakłócone w ostatnich miesiącach z powodu trwającej pandemii, ale Chiny, w których działa większość partnerów produkcyjnych Apple otworzyły swoje produkcje dużo wcześniej niż wiele innych krajów na świecie, ponieważ jako pierwsze zostały zamknięte. Tak więc w związku z faktem, że ceny 13-calowego ‌MacBooka Pro‌ zostały ustalone zaledwie miesiąc temu, sytuacja podaży powinna się zasadniczo poprawić od tego czasu, a nie pogorszyć.

Wygląda na to, że Apple nie zmienił cen rozbudowy pamięci RAM w innych zestawach komputerów Mac, chociaż różne komputery używają różnych rodzajów pamięci RAM, więc niedobór lub wzrost kosztów dla jednego określonego typu niekoniecznie wpłynie na wszystkie komputery Mac firmy Apple. Nie ma to wpływu nawet na topowe, 13-calowe MacBooki Pro, ponieważ wykorzystują one szybszy rodzaj pamięci RAM w połączeniu z nowszymi procesorami Intel 10. generacji, a aktualizacja z 16 GB do 32 GB pozostaje w cenie 2000 złotych.

Jeśli zastanawialiście się nad zakupem nowego, 13-calowego modelu MacBooka Pro ze zwiększoną pamięcią to możecie to jeszcze zrobić w starej cenie u wielu polskich dystrybutorów. W dniu dzisiejszym ze względu na niedzielę wiele sklepów wciąż jeszcze nie zareagowało na tą zmianę ceny i mają te modele dostępne z rozszerzeniem za 500 zł. Jednak pewnie nie za długo.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Wczoraj po cichu Apple podwoił dziś cenę. ?!?!? To wczoraj czy dziś???

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx