piątek, 19 kwietnia

Apple bada możliwość zintegrowania w pełni funkcjonalnego Maca z klawiaturą, przypominającą domowe komputery z lat 80-tych, takie jak Commodore 64 czy ZX Spectrum.

Koncepcja ta została ujawniona przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA w nowym zgłoszeniu patentowym zatytułowanym „Komputer w urządzeniu wejściowym”, który opisuje grubszą obudowę w stylu Magic Keyboard ze „wszystkimi elementami komputera o wysokiej wydajności” zintegrowanymi pod obudową.

Patent opisuje przesłankę dla takiego urządzenia, które można podłączyć do oddzielnego zewnętrznego wyświetlacza za pomocą jednego portu I/O zaprojektowanego do odbioru zarówno danych, jak i zasilania, a także bezprzewodowo sparować z gładzikiem lub myszą w celu uzyskania dodatkowego urządzenia wejściowego.

Chociaż przenośne urządzenia komputerowe, takie jak laptopy i tablety, można umieścić w domowej lub biurowej stacji dokującej do której podłączony jest dodatkowy wyświetlacz, aby zapewnić działanie podobne do komputera stacjonarnego, urządzenia te nadal wymagają dodatkowego zestawu urządzeń imitujących komputer stacjonarny. Ponadto, główny wyświetlacz urządzeń, takich jak laptopy i tablety, często może nie być używany, gdy urządzenie jest umieszczone w doku do którego podłączony jest dodatkowy wyświetlacz, co zwiększa potencjalnie niepotrzebny rozmiar i koszt takich przenośnych urządzeń komputerowych.

Apple sugeruje, że umieszczając komponenty komputerowe w klawiaturze, może to umożliwić użytkownikowi noszenie pojedynczego urządzenia, które może stać się komputerem stacjonarnym w dowolnym miejscu z jednym lub większą liczbą zewnętrznych wyświetlaczy.

W niektórych przykładach takiego urządzenia widać gładzik „połączony” z obudową, podczas gdy w innych, urządzenie jest składane, a obszar klawiatury obejmuje „wyświetlacz pomocniczy”. W jeszcze innych przykładach urządzenia sama klawiatura jest wirtualnie wyświetlana z projektora znajdującego się wewnątrz obudowy.

Pozostała część patentu szczegółowo bada różne konfiguracje wewnętrznych komponentów komputera w przestrzeni zapewnionej przez obudowę klawiatury.

Apple złożył w przeszłości patenty na klawiatury, w tym na klawiaturę, która wykorzystuje panel dotykowy podobny do paska dotykowego, który rozciąga się na cały układ klawiatury, ale jest to pierwszy patent sugerujący faktyczne włączenie komputera do samej klawiatury.

Podobnie jak w przypadku każdego zgłoszonego patentu, jest mało prawdopodobne, aby technologia ta pojawiła się w najbliższym czasie w jakimkolwiek produkcie, jeśli w ogóle kiedyś się pojawi, ale daje ciekawe spojrzenie na to, jakie projekty komputerów Mac rozważa Apple. Czy mogą one ostatecznie zastąpić lub być oferowane razem z komputerem Mac mini? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx