środa, 8 lutego

Apple Park

Apple Park to jedna z najbardziej imponujących siedzib korporacyjnych na świecie. I nie jest tania.

W rzeczywistości jest to jeden z najcenniejszych budynków na Ziemi. Ostatnia wycena podatku od nieruchomości w hrabstwie Santa Clara szacuje centrale Apple na 3,6 miliarda dolarów. Jest ona oparta na szczegółowej ocenie budynku. Łącznie z jego zawartością wyceniony jest on na 4,17 miliarda dolarów.

Ta ostatnia liczba obejmuje komputery, meble (takie jak ręcznie wybierane fantazyjne krzesła wybrane przez Jony’ego Ive’a) oraz sprzęt rolniczy do opieki nad terenem nieruchomości.

Podatek od nieruchomości w wysokości 1% oznacza, że Apple prawdopodobnie płaci około 40 milionów dolarów rocznie. Jednak Apple może potencjalnie odwołać się od wyceny w celu obniżenia kwoty podatku. Tak przynajmniej robił wcześniej dla innych budynków.

Apple był największym podatnikiem nieruchomości w hrabstwie Santa Clara w roku podatkowym 2017-2018. W sumie zapłacił 56 milionów dolarów podatku.

Jak zauważa SF Chronicle:

„Apple Park jest jednym z kilkunastu najdroższych budynków na świecie, pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości czterech pięter.

Najwyższa wieża w Ameryce, One World Trade Center o wysokości ponad 540 metrów zbudowana w Nowym Jorku, kosztowała 3,9 miliarda dolarów na budowę, twierdzi Port Authority w Nowym Jorku i New Jersey, która jest właścicielem budynku, i ma 240 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Singapurski kompleks Marina Bay Sands poniósł koszty budowy w wysokości 5 miliardów dolarów, podczas gdy fiński reaktor jądrowy Olkiluoto 3 przekroczył 6 miliardów dolarów.”

W artykule jest jeszcze jedna intrygująca ciekawostka. Salesforce Tower, najwyższy budynek San Francisco, został wyceniony na zaledwie połowę kwoty Apple Park. Pomimo rozciągnięcia na 57 piętrach zamiast czterech, ma tylko połowę powierzchni biurowej.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx