czwartek, 18 kwietnia

Firma Apple odpowiedziała na niedawną skargę Spotify do Komisji Europejskiej dotyczącą praktyk w App Store w komunikacie prasowym, nazywając ją „mylącą retoryką”. Apple dodaje, że Spotify „stara się zachować wszystkie zalety ekosystemu App Store”, ale „bez wniesienia jakiegokolwiek wkładu w rynek”.

Wstęp do komunikatu prasowego Apple:

Wierzymy, że technologia osiąga swój prawdziwy potencjał, gdy wprowadzamy w nią ludzką kreatywność i pomysłowość. Od naszych najwcześniejszych dni zbudowaliśmy nasze urządzenia, oprogramowanie i usługi, aby pomóc artystom, muzykom, twórcom i wizjonerom robić to, co robią najlepiej.

Szesnaście lat temu uruchomiliśmy iTunes Store z myślą, że powinno istnieć zaufane miejsce, w którym użytkownicy odkrywają i kupują świetną muzykę, a każdy twórca jest traktowany sprawiedliwie. Rezultat zrewolucjonizował przemysł muzyczny, a nasza miłość do muzyki i ludzi, którzy ją tworzą, są głęboko zakorzenione w Apple.

Jedenaście lat temu App Store przyniósł tę samą pasję kreatywności do aplikacji mobilnych. Od tego czasu App Store pomógł stworzyć wiele milionów miejsc pracy, wygenerował ponad 120 miliardów dolarów dla deweloperów i stworzył nowe gałęzie przemysłu dzięki firmom, które rozpoczęły i rozwinęły działalność w ekosystemie App Store.

W istocie App Store jest bezpieczną platformą, na której użytkownicy mogą ufać w aplikacje, które odkrywają i w transakcje, które wykonują. A deweloperzy, od początkujących inżynierów po większe firmy, mogą być pewni, że każdy gra według tego samego zestawu zasad.

I tak powinno być. Chcemy, aby funkcjonowało więcej firm tworzących aplikacje – w tym te, które konkurują z jakimś aspektem naszej działalności, ponieważ skłaniają nas do bycia lepszym.

To, czego wymaga Spotify, to coś zupełnie innego. Po wieloletnim korzystaniu z App Store, aby znacznie rozwinąć swoją działalność, Spotify stara się zachować wszystkie zalety ekosystemu App Store – w tym znaczne dochody, które czerpią od klientów App Store – bez żadnego wkładu w ten rynek. Jednocześnie rozprowadzają muzykę, którą kochacie, wnosząc coraz mniejszy wkład w artystów, muzyków i autorów piosenek, którzy je tworzą – nawet posuwając się do sądu.

Spotify ma wszelkie prawo do określenia własnego modelu biznesowego, ale czujemy się zobowiązani do odpowiedzi, gdy Spotify opisuje swoje motywacje finansowe w mylącej retoryce o tym, kim jesteśmy, co zbudowaliśmy i co robimy, aby wspierać niezależnych programistów, muzyków, autorów piosenek i twórcy wszystkich kanałów.

Apple kontynuuje obalanie każdego oskarżenia Spotify wymienionego na stronie poświęconej sporowi Time to Play na zasadzie punkt po punkcie.

Apple twierdzi, że jedyny raz, kiedy odrzucił aktualizacje aplikacji Spotify, to moment kiedy Spotify próbowało ominąć reguły App Store. Apple twierdzi również, że kilkukrotnie kontaktował się z Spotify na temat obsługi Siri i AirPlay 2 i zatwierdził aplikację Spotify na Apple Watch z tym samym procesem i szybkością, jak każda inna aplikacja.

Apple dodaje, że „Spotify chce wszystkich zalet bezpłatnej aplikacji, nie będąc darmową”, zauważając, że „większość klientów korzysta z bezpłatnej wersji, z reklamami, co nie ma żadnego wpływu na App Store”.

Spotify nie byłby biznesem, w którym obecnie jest, gdyby nie ekosystem App Store, a teraz wykorzystują swoją skalę, aby uniknąć przyczyniania się do utrzymania tego ekosystemu dla nowej generacji twórców aplikacji. Uważamy, że to źle.

Apple twierdzi, że jedynym wymogiem dla programistów jest to, aby wszelkie cyfrowe produkty i usługi były kupowane w aplikacji za pomocą systemu zakupów w aplikacji Apple. Apple ma 30-procentowy podatek od przychodów w pierwszym roku rocznej subskrypcji, ale mówi, że Spotify nie powiedział, że zmniejsza się on do 15 procent w kolejnych latach.

Podsumowując, Apple mówi, że podziela cel Spotify, jakim jest dzielenie się muzyką, ale ma inny pogląd na to, jak osiągnąć ten cel. Apple dąży do tego, by Spotify „pozywało twórców muzyki” po podjęciu decyzji przez amerykańską radę praw autorskich wymagającą zwiększonych opłat licencyjnych, nazywając ją „po prostu błędną”, chociaż Spotify już kwestionował ten zarzut.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx