niedziela, 21 lipca

Według Economic Daily News, Apple nie zaakceptował podobno podwyżki cen od swojego jedynego dostawcy chipów, firmy TSMC.

Raport twierdzi, że Apple, największy klient TSMC, odrzucił plany dostawcy dotyczące podniesienia cen chipów w przyszłym roku. TSMC planuje podnieść ceny o sześć do dziewięciu procent, w zależności od procesu produkcyjnego.

Chipy TSMC były już o około 20 procent droższe w porównaniu do tych od bezpośrednich rywali, ale mniejsze odlewnie podniosły swoje ceny w ostatnich latach ze względu na wyższe koszty materiałów i logistyki, a TSMC zobowiązało się do 100 miliardów dolarów w nowych inwestycjach w ciągu następnych trzech lat, motywując firmę do podnoszenia cen w celu utrzymania premii i przeniesienia dodatkowych kosztów na klientów.

TSMC chciał podobno również powstrzymać swoich klientów przed anulowaniem zamówień i zamawianiem większej liczby chipów niż potrzeba, w nadziei na zabezpieczenie miejsca na liniach produkcyjnych. Jednak to utrudniło firmie zrozumienie rzeczywistego popytu.

Po negocjacjach, Apple najwyraźniej odmówił zaakceptowania dalszych podwyżek cen. TSMC produkuje wszystkie niestandardowe chipy Apple Silicon, ale szacuje się, że Apple generuje ponad jedną czwartą całkowitych przychodów TSMC, co oznacza, że firmy są od siebie dość zależne. Uważa się, że poprawa perspektyw dostaw branży półprzewodników pomimo inflacji wzmocniła odmowę Apple przed podwyżkami cen.

Podobnie jak wielu innych dostawców Apple, TSMC zmaga się z problemami łańcucha dostaw od 2020 roku. W zeszłym roku spekulowano, że Apple może być zmuszony do podniesienia cen urządzeń, aby uwzględnić znaczny wzrost cen chipów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx