czwartek, 27 stycznia

Spamowe połączenia przychodzące i automaty dzwoniące są denerwującym i narastającym problemem. Apple to wie i dodaje do iOS 13 nową funkcjonalność, która je zablokuje.

Chociaż Apple nie opisywał tej funkcji podczas prezentacji WWDC, nie ma wątpliwości, że docenią ją użytkownicy nękani przez fałszywe i spamowe połączenia potocznie nazywane przeze mnie „garnkami”. Funkcja ta nazywa się „wycisz nieznanych rozmówców” – i dokładnie to robi.

Według amerykańskiej strony internetowej Apple opisującej funkcje iOS 13, korzysta ona z inteligencji Siri, aby zezwolić na połączenia przychodzące z numerów telefonów zapisanych w kontaktach, mailach i wiadomościach. Wszelkie inne połączenia będą automatycznie wysyłane do poczty głosowej bez dzwonienia lub wibracji urządzenia. Obejmuje to również numery, które zostały sfałszowane, aby wyglądały na numery lokalne.

Funkcja będzie użytecznym środkiem między odbieraniem wszystkich nieznanych połączeń lub włączaniem „Trybu samolotowego” czy „Nie przeszkadzać”.

Przypuszczalnie aspekt inteligencji Siri umożliwi połączenia przychodzące z numerów pojawiających się w wiadomościach e-mail lub wiadomościach tekstowych, nawet jeśli nie znajdują się na liście kontaktów użytkownika. Ale jeśli połączenie z nieznanego numeru jest rzeczywiście ważne, dzwoniący zawsze będzie mógł zostawić wiadomość na poczcie głosowej.

To znacznie zmniejszy irytację z połączeń spamowych. Chociaż operatorzy są w trakcie wdrażania różnych systemów uwierzytelniania połączeń, to systemy te nie blokują nieznanych rozmówców – sprawdzają tylko, czy połączenie nie jest sfałszowane. Innymi słowy, połączenia nadal dzwonią na urządzeniu i mogą nam przeszkadzać.

System Apple eliminuje ten problem. I chociaż istnieją obecnie dostępne aplikacje innych firm o podobnej funkcjonalności, to funkcja wyciszania nieznanego rozmówcy będzie teraz bezpośrednio wbudowana w iOS 13.

Funkcja ta nie będzie automatyczna – użytkownicy będą musieli ją włączyć. I już wiem, że nie sprawdzi się ona u wszystkich.

Na przykład użytkownicy biznesowi iPhone’a zupełnie niechcący będą mogli wysyłać nowych klientów czy kontrahentów do poczty głosowej. To nie jest dobre. Ale przeciętny użytkownik, który nie musi odbierać telefonów dla nieznanych rozmówców, może uznać ten system za nieoceniony.

Obecnie nie ma idealnego rozwiązania do zatrzymywania spamowych połączeń telefonicznych czy też dzwoniących automatów. I chociaż stanowią one narastający problem, to prawdopodobnie w najbliższym czasie nie będzie przed nimi żadnej niezawodnej obrony. Nie mniej nowa funkcja firmy Apple będzie użytecznym dodatkiem do zestawu narzędzi w walce z niechcianymi połączeniami.

Funkcja „wycisz nieznanych rozmówców” zostanie wypuszczona jesienią, gdy system iOS 13 stanie się dostępny publicznie.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x