środa, 22 maja

Według raportu analityka firmy Haitong, Jeffa Pu, Apple rozpoczął budowę własnych serwerów AI opartych na czipie M2 Ultra. Informacje te Pu uzyskał w ramach analiz łańcucha dostaw i zawarł je w swojej najnowszej notatce dla inwestorów.

Obecnie firma Foxconn ma zajmować się montażem serwerów AI Apple wyposażonych w M2 Ultra. W planach jest również produkcja serwerów AI napędzanych czipem M4, której start ma nastąpić pod koniec 2025 roku. Z kolei zeszłego miesiąca wiarygodne źródło na chińskim portalu Weibo informowało, że Apple pracuje nad procesorami do własnych serwerów AI, wytwarzanymi przez TSMC w technologii 3nm. Masowa produkcja tych procesorów ma ruszyć w drugiej połowie 2025 roku, co może pokrywać się z doniesieniami o serwerach AI opartych na M4.

Decyzja Apple o budowie własnych serwerów AI wpisuje się w strategię firmy polegającą na wertykalnej integracji łańcucha dostaw. Własne czipy najprawdopodobniej pozwolą na zwiększenie wydajności centrów danych Apple oraz przyszłych narzędzi AI, które opierają się na chmurze obliczeniowej.

Mimo plotek o priorytetyzowaniu przetwarzania na urządzeniu dla wielu nadchodzących narzędzi AI firmy Apple, nieuniknione jest przeniesienie niektórych operacji do chmury. Do momentu uruchomienia serwerów opartych na M4 w centrach danych, nowa strategia AI Apple powinna być już w pełni wdrożona.

Zgodnie z ogólnymi oczekiwaniami, Pu spodziewa się również, że Apple ogłosi nowe funkcje AI na urządzeniach podczas czerwcowej konferencji WWDC. Będą to m.in. automatyczne podsumowanie nagrań audio, edycja zdjęć i wideo oraz tłumaczenie w czasie rzeczywistym. Podczas gdy linia iPhone’ów 16 będzie promowana z pomocą szerokiej gamy rozwiązań AI, modele iPhone’a 17 z 2025 roku staną się prawdopodobnie jeszcze bardziej zorientowane na sztuczną inteligencję.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx