środa, 18 maja

Według Wamsi Mohana, analityka z Bank of America Merrill Lynch, Apple planuje za dwa lata wypuścić składanego iPhone’a.

Mohan podzielił się swoją prognozą w nocie badawczej uzyskanej przez CNBC po tygodniu spędzonym w Azji na spotkaniach z firmami z łańcucha dostaw firmy Apple. Oczekuje on, że składany iPhone zostanie wypuszczony w 2020 roku i powiedział, że może potencjalnie „zwiększyć się do postaci tabletu”, co sugeruje, że urządzenie może się rozwinąć, aby mieć wielkość podobną do iPada.

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy tę plotkę. W grudniu 2016 roku Koreański raport informował, że LG Display opracowuje i produkuje masowo składane wyświetlacze do smartfonów. Od października 2017 roku okazuje się, że firma LG Display osiągnęła porozumienie w zakresie dostarczania dla Apple składanych wyświetlaczy dla przyszłych iPhone’ów.

W ciągu ostatnich trzech lat firma LG zaprezentowała różne, futurystycznie wyglądające zakrzywione i składane prototypy, w tym jeden z wyglądem książkowym i drugi, który można zwinąć jak gazetę. Oba projekty wykorzystują elastyczne właściwości wyświetlaczy OLED w porównaniu ze sztywnymi ekranami LCD.

Dlatego też iPhone X to dobry początek na drodze do składanego iPhone’a, jeśli oczywiście kiedykolwiek się to zmaterializuje.

Choć tego nie widać, iPhone X ma elastyczny wyświetlacz OLED, który zakręca się w środku urządzenia. Zakrzywiona część zawiera układ kontrolera wyświetlacza, a to umożliwia iPhone’owi X cieńszą, dolną ramkę, gdzie zwykle znajduje się chip.

Elastyczny wyświetlacz OLED telefonu iPhone X

Składany iPhone wymagałby dalszych innowacji. Jeśli urządzenie można zwinąć jak gazetę, to elementy takie jak płyta główna czy bateria musiałyby być wystarczająco elastyczne, by się zginać. Ale jeśli tylko składałby się na pół, to komponenty mogą być nadal sztywne i połączone za pomocą elastycznych kabli.

Apple złożył wniosek patentowy na składany wyświetlacz w zeszłym roku i prawdopodobnie poszukuje sposobów na stworzenie składanego iPhone’a, ale to nie gwarantuje, że kiedykolwiek zobaczymy produkt skierowany do konsumenta. Rok 2020 może być zbyt ambitnym okresem, choć technologia w ciągu dwóch lat może się bardzo zmienić. Tak czy inaczej na wszystko będziemy musieli poczekać.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x