niedziela, 19 maja

Zgodnie z najnowszym pozwem antymonopolowym złożonym dziś w Waszyngtonie Apple i Amazon współpracowali ze sobą, aby podnieść ceny iPhonów i iPadów, eliminując tym samym zewnętrznych sprzedawców Amazon, którzy oferowali produkty Apple po niższych cenach.

Skarga, złożona przez kancelarię Hagens Berman, mówi, że Apple i Amazon zawarli „bezprawne porozumienie horyzontalne”, które zmniejszyło „zagrożenie konkurencyjne ze strony zewnętrznych sprzedawców”, co stanowiło naruszenie federalnych przepisów antymonopolowych. Na Amazon Marketplace było około 600 zewnętrznych sprzedawców urządzeń Apple, których liczba zmniejszyła się do zaledwie siedmiu.

Amazon zaczął eliminować sprzedawców zewnętrznych po tym, jak podpisał umowę z Apple w 2019 roku, aby ograniczyć liczbę sprzedawców na rynku Amazon do 20 na kraj. W zamian, Apple zapewnił Amazonowi obniżoną cenę hurtową na iPhone’y i iPady.

Ograniczając sprzedawcom zewnętrznym możliwość oferowania produktów Apple, Amazon stał się dominującym sprzedawcą produktów Apple na Amazon Marketplace, z czego zarówno Amazon, jak i Apple „skorzystali”, mimo że „zaszkodziło to opinii publicznej”.

Pozew twierdzi, że przed zawarciem umowy sprzedawcy zewnętrzni oferowali „ceny znacznie niższe” od tych, które Apple miał w swoim sklepie internetowy, co skutkowało niższymi cenami dla konsumentów. Nie ma informacji o konkretnych urządzeniach, których cena w związku z umową wzrosła i nie ma wyjaśnienia, czy sprzedawcy oferowali starsze urządzenia, czy obecne produkty, ani czy były to urządzenia odnowione.

Hagens Berman dąży do wydania nakazu, aby uniemożliwić Amazonowi blokowanie zewnętrznych sprzedawców Apple i zwrot kosztów konsumentom, którzy „przepłacili za iPhone’y i iPady”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx