niedziela, 14 lipca

Firma Adobe poinformowała dziś o planach zakończenia działania wtyczki Flash do przeglądarek, zaprzestania opracowywania i dystrybucji oprogramowania pod koniec 2020 roku. Firma Adobe zachęca twórców treści do migracji zawartości Flash do formatów HTML5, WebGL i WebAssembly.

Wyeliminowanie Flasha i programu Flash Player nie powinno w znaczący sposób wpływać na większość użytkowników, ponieważ popularne przeglądarki już odsunęły się od tego formatu. Począwszy od macOS Sierra i Safari 10, firma Apple domyślnie wyłączyła Adobe Flash, aby skupić się na HTML 5, a Flash nigdy nie był dostępny na urządzeniach iOS. Od połowy ubiegłego roku przeglądarka Google Chrome również odsunęła się od Flasha.

Adobe Flash Player zawsze cierpiał z powodu nieustannego strumienia krytycznych luk, które narażały użytkowników komputerów Mac i PC na złośliwe oprogramowanie i inne zagrożenia. Firmy takie jak Microsoft i Apple musiały przez całe lata pracować nad poprawą zabezpieczeń.

Apple udostępnił również informację o Flashu na swoim blogu WebKit, a firma twierdzi, że współpracuje z firmą Adobe i partnerami branżowymi w zakresie przejścia z wersji Flash na standardy otwarte.

Przed wygaśnięciem w 2020 roku firma Adobe będzie nadal wspierać program Flash w głównych systemach operacyjnych i przeglądarkach, wydawać regularne aktualizacje zabezpieczeń, utrzymywać zgodność z systemami operacyjnymi i przeglądarkami oraz „w razie potrzeby” wprowadzać nowe funkcje i możliwości.

Adobe mówi jednak, że „porusza się bardziej agresywnie” nad zakończeniem dystrybucji Flasha w krajach, w których są dystrybuowane nielicencjonowane i przestarzałe wersje programu Flash Player.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx