Według raportu The Telegraph najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Unii Europejskiej chcą, aby usługa Apple „Przekazywanie prywatne iCloud” została zabroniona, ponieważ rzekomo narusza ona „suwerenność cyfrową” UE.
Przekazywanie prywatne iCloud to funkcja ogłoszona w systemie iOS 15 jako część iCloud+. Szyfruje ona dane, dzięki czemu ani Apple, ani strona trzecia nie mogą zobaczyć aktywności przeglądania użytkowników w Safari czyli coś podobnego do VPN. Po włączeniu tej funkcji żądania internetowe użytkownika są wysyłane przez dwa oddzielne przekaźniki internetowe, przy czym pierwszy przekaźnik jest obsługiwany przez firmę Apple.
Drugi przekaźnik, obsługiwany przez firmę zewnętrzną, oznacza, że nikt, w tym Apple, nie może zobaczyć, jaką witrynę odwiedza użytkownik. Więcej informacji na temat działania „Przekazywania prywatnego iCloud” można znaleźć na stronie internetowej Apple.
W sierpniu 2021 roku, niecałe dwa miesiące po ogłoszeniu Przekazywania prywatnego iCloud, Vodafone, Telefonica, Orange i T-Mobile wysłały do Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące ich obaw związanych z usługą. Zgodnie z raportem:
Operatorzy komórkowi utknęli w walce o władzę z Apple po tym, jak wezwali organy regulacyjne do zakazania technologii szyfrowania producenta iPhone’a w związku z twierdzeniami, że podważy ona „cyfrową suwerenność”. Niektórzy z największych europejskich operatorów telefonii komórkowej chcą, aby Komisja Europejska powstrzymała Apple przed korzystaniem z „prywatnego przekaźnika”, ponieważ uniemożliwi im to również zarządzanie ich sieciami.
W liście, który widział The Telegraph operatorzy stwierdzili, że chociaż prywatny przekaźnik iCloud „ma na celu zwiększenie prywatności użytkowników podczas łączenia się z Internetem i przeglądania go poprzez szyfrowanie i przekierowywanie ruchu”, odcina również „sieci i serwery przed dostępem do ważnych danych sieciowych i metadanych, w tym operatorów odpowiedzialnych za łączność.”
W liście stwierdzono, że przekazywanie prywatne iCloud będzie miało „znaczne konsekwencje pod względem podważania europejskiej suwerenności cyfrowej”.
W liście operatorzy wezwali również Komisję Europejską do oznaczenia Apple jako „digital gatekeepera” zgodnie z ustawą UE o rynkach cyfrowych. Według raportu, taka etykieta „może zatrzymać usługi takie jak Przekazywanie prywatne”.
Poza Unią Europejską dotyczy to również niektórych operatorów sieci w Wielkiej Brytanii. W swoim własnym liście TalkTalk stwierdził, że przekazywanie prywatne iCloud „utrudniłoby blokowanie niebezpiecznych treści”. W oświadczeniu dla The Telegraph TalkTalk powiedział, że „ocenia, jak zareagować na tę zmianę i utrzymać swoje zobowiązania do zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom”.
Boli dupa że nie ma ja sprzedawać danych o abonentach do firm trzecich.