W zaktualizowanym w minionym tygodniu dokumencie wsparcia firma Apple udostępniła listę produktów, które należy trzymać w bezpiecznej odległości od urządzeń medycznych, takich jak wszczepione rozruszniki serca i defibrylatory, ze względu na potencjalne zakłócenia magnetyczne.
Aby uniknąć potencjalnych zakłóceń z urządzeniami medycznymi, Apple zaleca, aby produkty wymienione poniżej trzymać w bezpiecznej odległości od urządzeń medycznych – ponad 15 cm od siebie lub ponad 30 cm, jeśli produkt jest ładowany bezprzewodowo. Apple zaleca skonsultowanie się z lekarzem i producentem urządzenia medycznego w celu uzyskania szczegółowych wytycznych.
Słuchawki AirPods i etui ładujące
- Słuchawki AirPods i etui ładujące
- Słuchawki AirPods i bezprzewodowe etui ładujące
- Słuchawki AirPods Pro i bezprzewodowe etui ładujące
- Słuchawki AirPods Max i etui Smart Case
Apple Watch i akcesoria
- Apple Watch
- Paski do Apple Watch zawierające magnesy
- Akcesoria do ładowania Apple Watch podłączane magnetycznie
HomePod
- HomePod
- HomePod mini
iPad i akcesoria
- iPad
- iPad mini
- iPad Air
- iPad Pro
- Smart Cover i Smart Folio do iPada
- Smart Keyboard i Smart Keyboard Folio do iPada
- Klawiatura Magic Keyboard do iPada
iPhone i akcesoria MagSafe
- Modele iPhone’a 12
- Akcesoria MagSafe
Mac i akcesoria
- Mac mini
- Mac Pro
- MacBook Air
- MacBook Pro
- iMac
- Apple Pro Display XDR
Beats
- Beats Flex
- Beats X
- Powerbeats Pro
- UrBeats3
Jak mówi dokument wsparcia, niektóre inne produkty Apple zawierają magnesy, które prawdopodobnie nie będą kolidować z urządzeniami medycznymi.
Na początku tego miesiąca American Heart Association poinformowało w małym badaniu różnych typów rozruszników serca i wszczepialnych kardiowerterów-defibrylatorów, że 11 na 14 urządzeń kardiologicznych doświadczyło zakłóceń, gdy iPhone 12 Pro Max był trzymany blisko urządzenia sercowego (w promieniu 1,5 cm), nawet gdy wyrób medyczny znajdował się jeszcze w zapieczętowanym opakowaniu producenta.
„Zawsze wiedzieliśmy, że magnesy mogą zakłócać pracę urządzeń elektronicznych wszczepialnych do serca, jednak byliśmy zaskoczeni siłą magnesów stosowanych w technologii iPhone’a 12” – powiedział główny badacz dr Michael Wu, kardiolog z Lifespan Cardiovascular Institute oraz adiunkt medycyny na Brown University. „Ogólnie rzecz biorąc, magnes może zmienić czas rozrusznika serca lub dezaktywować funkcje ratujące życie defibrylatora, a badania te wskazują na pilną potrzebę uświadomienia wszystkim, że urządzenia elektroniczne z magnesami mogą zakłócać pracę urządzeń elektronicznych wszczepionych do serca”.
W styczniu badania opublikowane w Heart Rhythm Journal wykazały, że modele iPhone’a 12 mogą „potencjalnie utrudniać terapię ratującą życie u pacjenta” ze względu na interferencję magnetyczną z wszczepionymi urządzeniami medycznymi. Trzech lekarzy z Michigan przetestowało tę interakcję, trzymając iPhone’a 12 w pobliżu wszczepialnego kardiowertera-defibrylatora pacjenta, który natychmiast przechodził w stan „zawieszenia” w czasie trwania testu.
Od czasu wprowadzenia na rynek w październiku iPhone’a 12 firma Apple przyznała, że urządzenia te mogą powodować zakłócenia elektromagnetyczne w urządzeniach medycznych, takich jak rozruszniki serca i defibrylatory. Jednak w zaktualizowanym dokumencie wsparcia opublikowanym 25 czerwca Apple nie stwierdza już, że modele iPhone 12 „nie powinny stwarzać większego ryzyka zakłóceń magnetycznych w urządzeniach medycznych niż wcześniejsze modele iPhone’a”.
Apple udostępnia więcej informacji na temat bezpieczeństwa w rozdziale „Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa” w podręczniku użytkownika iPhone’a.