Podczas dzisiejszej konferencji Apple ogłosił AirTag, przypominające mały brelok urządzenie śledzące Bluetooth, które zostało zaprojektowane do mocowania do przedmiotów, takich jak klucze i portfele i łatwemu ich namierzaniu bezpośrednio w aplikacji Lokalizator.
Każdy AirTag jest mały i lekki, wykonany jest z precyzyjnie wytrawionej i polerowanej stali nierdzewnej i jest odporny na wodę i kurz w klasie IP 67. Wbudowany głośnik odtwarza dźwięki, aby pomóc zlokalizować AirTag, a zdejmowana pokrywa ułatwia użytkownikom wymianę baterii. AirTag oferuje to samo magiczne doświadczenie z konfiguracją jak AirPods – po prostu zbliżamy AirTag do iPhone’a i łączymy się. Użytkownicy mogą przypisać AirTag do elementu i nadać mu domyślną nazwę, np. „Klucze” lub „Kurtka”, lub podać własną wybraną przez siebie nazwę.
AirTags można umieścić samodzielnie w torbie lub kieszeni lub dołączyć do szeregu akcesoriów AirTag zaprojektowanych przez Apple.
Po skonfigurowaniu AirTag pojawi się on na nowej karcie Przedmioty w aplikacji „Lokalizator”, gdzie możecie wyświetlić aktualną lub ostatnią znaną lokalizację elementu na mapie. Jeśli zgubicie element i znajduje się on w zasięgu Bluetooth, możecie użyć aplikacji „Lokalizator”, aby odtworzyć dźwięk z AirTags i pomóc go zlokalizować. Możecie także poprosić Siri o znalezienie przedmiotu, a AirTag odtworzy dźwięk, jeśli jest w pobliżu.
Każdy AirTag jest wyposażony w zaprojektowany przez Apple układ U1 wykorzystujący technologię Ultra Wideband, umożliwiający to, co Apple nazywa „precyzyjnym znajdowaniem” dla użytkowników iPhone’a 11 i iPhone’a 12. Ta technologia może dokładniej określić odległość i kierunek do zgubionego AirTag, gdy znajduje się w zasięgu. Gdy się poruszasz, funkcja Precision Finding łączy dane wejściowe z kamery, ARKit, akcelerometru i żyroskopu, a następnie może poprowadzić Cię do AirTag, używając kombinacji dźwięku, haptyki i wizualnej informacji zwrotnej.
Jeśli AirTag jest oddzielony od swojego właściciela i jest poza zasięgiem Bluetooth, sieć „Find My” może pomóc w jego wyśledzeniu. Możesz przełączyć AirTag w tryb utracony i otrzymywać powiadomienia, gdy znajdzie się w zasięgu lub zostanie znaleziony przez sieć „Find My”. Jeśli ktoś znajdzie zgubiony AirTag, może dotknąć go za pomocą swojego „iPhone’a” lub dowolnego urządzenia obsługującego technologię NFC i przejść do witryny internetowej, na której zostanie wyświetlony numer kontaktowy właściciela, o ile go podał.
Trackery można spersonalizować za pomocą niestandardowych grawerunków, w tym emotikonów. AirTag sprzedawane będą albo pojedynczo albo w formie czteropaka. Ceny zaczynają się od 159 zł za sztukę lub 549 zł za czteropak. Zamówienia online ruszą w najbliższy piętek o godzinie 14.00 a sprzedaż ruszy od 30 kwietnia.